Forumi Zëri YT!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Mary
Mary
Anëtar elitë
Anëtar elitë
Regjistruar : 04/02/2008
Postime : 4917
Info : a good sense
Points : 51
Reputacioni : 50
Medalje Red Medalje Blu Medalje Green
https://zeriyt.albanianforum.net

PAULO COELHO Empty PAULO COELHO

10th March 2008, 10:19
PAULO COELHO
PAULO COELHO Portre10
Ka lindur në Rio-de-Zhaneiro më 1947. Ai është vlerësuar si njëri prej shkrimtarëve më të lexuar aktualisht në gjithë botën.

Veprat e tij, të botuara në më shumë se 150 vende dhe të përkthyera në 58 gjuhë, janë shitur në më shumë se 51 milion kopje; kanë kapur vendet e para në listat bestseller dhe kanë nxitur debate kulturore e shoqërore. Midis çmimeve më të fundit që ka marrë autori shquhen: Cristal Award 1999, i akorduar nga Forumi Ekonomik Botëror; titulli prestigjioz Chevalier de l’Ordre National Légion d’Honneur, i dhënë nga qeveria franceze. Që prej tetorit të vitit 2002, Paulo Coelho është anëtar i Akademisë Braziliane të Letrave. Shtëpia Botuese Toena ka marrë ekskluzivitetin e botimit të këtij autori në gjuhën shqipe, dhe ka botuar librat e tij më të mirë: Alkimisti, Mali i pestë, Veronika vendos të vdesë, Djalli dhe zonjusha Prym, Pelegrini i Kompostelës, Njëmbëdhjetë minuta, Manuali i luftëtarit të dritës, Zahiri.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi