Forumi Zëri YT!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Albini
Albini
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 16/01/2008
Postime : 931
Info : op
Points : 21
Reputacioni : 20
Medalje Medalje2 Medalje3

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

8th February 2008, 19:28
Zemra e cila kendonte në zë edhe ne brendinë e saj s’mundi kush me ia ndalur deshirën për të kënduar, edhe në qeli kur isha, rrëfente Rexhep Mala `s’kishte ditë që s’këndoja edhe pse ishte rreptësisht e ndaluar, posa ndëgjonin zërin gardianët e burgut , vinin dhe me ndërprisnin , por s’më mungonin as ndëshkimet nga gjakpirësit e ndytë, ata posa u largonin unësërish filloja me zë të ultë e dalngadal me buronte një energji dhe e ngrisja zërin aq lartë , kujt’ i këndoja vallë..???, popullit tim, heronjëve , dëshmorëve të rënë për liri, qëndresës heroike të vëllezërve e motrave të mia shqiptare`.
Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Rexhep11

Shkruan :Ramadan Selim Latifaj

Atdhetar, simbol I qëndresës kombtare shqiptare, hero I kombit Rexhep Mala u lind në Hogosht të Dardanës me 26 mars 1951 nga e ëma Fahrije dhe I ati Mehmeti familje me kushte mesatare ekonomike por me një traditë shumë të pasur atdhedashëse e patriotike.
Shkollën fillore dhe tetëvjeçaren ne tërësi Rexhep Mala e kreu ne Hogosht, me pastaj meqë I ati Mehmeti shperngulet ne Gjilan, Rexhepi e vazhdoi gjimnazin ketu e si nxënes I vitit të III-të ishte nder organizatoret e pare ne organizimin e demonstrative te 1968-tës. Në vitin shkollor 1969/1970 kur bijtë e bijat shqiptare po kërkonin te drejtat e tyre Brenda shtetit dhe okupatorit te ndytë, Rexhepin e perjashtojnë nga shkolla me qrast Rexhepi ishte I etur jo vetem ne çesjtjet atdhetare per lirinë e atdheut por edhe për pasurinë e horizontit te tij ne aspektin intelektual dhe gjimnazin e vazhdoi ne Preshevë ku edhe e kreu me sukses.

Ne vitin shkollor 1970/71 me knaqësi të veçantë ushtroi detyrën si msimdhënës në fshatin Marec te Prishtinës, mirëpo I etur për dituri dhe për të studiuar, ndërpreu punën dhe u regjistrua ne fakultetin Ekonomik ne Prishtinë, me plot sukses kryen vitin e pare te studimeve, ishte edhe ne ilegalitet dhe pas nje nderprerjeje kaloi ne Shqipëri nga edhe ktherhet shumë shpejt me bindjen se duhet vepruar nga afër dhe pikërisht në Prishtinë, rrugetimi, shkuarja-ardhja e tin ne Shqipëri I kushton me burg qe ndeshkohet nga Gjykata për kundervajtje e Gjilanit, e burgosën plot 28 ditë, del nga burgu per te kaluar nje kohë edhe jasht shtetit te jugosllavisë të cilin Rexhep Mala s’e njohu kurrrrr si shtet te tij.Kaloi nje kohë edhe në Francë, Gjermani, Itali dhe në Zvicërr. Rexhepi kudo që ishte, kado që shkonte dhe me këdo që ishte ne shoqërim, e kishte vetem idealin e tij për një Kosovë të lire dhe të pavarur por ishte ne perndjekje nga barbarët hap pas hapi, me çrast si pjesëtar I Levizjes Nacional Çlirimtare pikërisht ne vitin 1974 së bashku me Adem Demaçin e shumë anëtarë të tjerë arrestohet dhe pas 9 muaj hetimesh denohet me 9 vite burgim të rëndë.

Ndonëse ishte I papërkulur me qendrimet e tij prej patrioti të denjë dhe me parime e synime te qarta , Rexhën e shetisin neper shume burgje te ish jugosllavisë fashiste si në Prishtinë, Mitrovicë, Zenicë, Shtip, Idrizovë, Prizren, Foçë e ne Mostar eqë me pikrisht me 23 maj 1983 pas 8 vite vuajtjesh e malltretimesh lirohet nga dyert plot egërsi dhe vuajtje te pashlyera ngase pjesën më të madhe te denimit e kishte kaluar I vetëm nëpër qeli të burgjeve te sipërpermendura te cilat s’arritën dot ta thyejn apo të detyrojnë të jetë I urtë për pushtetin komunist që s’e njohu kurrë ne jetën e tij.
Doli nga ato dyer te ndyta dhe e gjen atdheun, Kosovën po aty ku e kishte lënë më pare, pas 8 vitesh Rexhep Mala nuk vëren se diç kishte ndërruar, jo… sërish të roberuar me qrast atë jetë me atë robëri Rexha s’e deshti kurrë dhe me plot energji futet serish ne rrugen drejt realizimit te synimeve dhe idealit të tij, gjen shokun e idealit Nuhi Berisha dhe futen prap ne ilegale, pas daljes nga burgu e shkroi edhe nje shkrim net e cilin thot: “Tash e tutje edhe ne do ja fillojme kenges, bile kenges te cilen askush s’do te mund ta kendoj me mire se ne, zjarrit do t’I pergjigjemi me zjarr meqe s’na keni lene rrugë tjeter, s’lat’ gje pa bere mbi kete popull e qe me ju s’ ka kurrfare marreveshje, jemi dy palë te papajtueshme e kundershtare e pasi qe e keni mbushur kupen qe moti, durim me nuk ka, e ju e keni humbur çdo ndjenje humane…” ndonese ne çdo hap I percjellur, UDB-ja u bie në gjurmë, por trimat ne fjalë lidhen besa-besë për t’mos u ra ne dorë te gjallë gjelatëve dhe me 7 tetor 1983 kalojnë ne ilegalitet , ne lagjen e trimave te Prishtinës , ne një luftë të pabarabartë por me këngë dhe refale armësh me 11/12 janar 1984 ranë heroikisht per t’mos vdekur kurrë.

Pa dyshiim se Rexhep Mala ishte njeri nder trimat me te medhenjë kosovarë që pas LDB-së I parapriu luftes se armatosur te popullit shqiptar te Kosovës per çlirim nga armiku shekullor sebo-sllav andaj Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Tahir Meha, Afrim Zhitija e Fahri Fazliu, Ali Ajeti e Bajram Bahtiri e shume te tjerë u shendrruan ne nje ushtri te madhe me te pjekur e me te organizuar e cila do te behet realitet vite me vonë me çka edhe gjaku I tyre bashk me amanetin qe paten sikur do te permbushet ne nje masë nga shoket e tyre te idealit.

Ne dosjet e SPB-së te Kosovës ceket kjartë se Rexhep Mala ishte nder te burgosurit me te pathyer i cili me se gjati kishte mbajtur grevë urie, megjithekete ai arrin që edhe pse ne kushte te veshtira të shkruaj ditarin nga burgu “Kujtime nga Burgu” ku paraqet jeten shume te veshtire dhe torturat me çnjrezore mesjetare te UDB-së qe ishin perdorur e ushtruar kunder tij.

Meriton te theksohet edhe inervista ne vazhdim me Kryetarin e Frontit Për Bashkimin Kombëtar Shqiptar (FBKSH) Valdet Vardarin:

Kosova Live:
Bashkimi kombëtar a mendon se është projekt i hershëm apo i vonuar i shqiptarëve dhe si mendoni ta bindni opinionin publik shqiptar dhe ndërkombëtar për një ide të tillë?

Valdet Vardari:
Ribashkimi Kombëtar është projekt i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe si një pe i kuq ky program ka vazhduar që nga kjo periudhë e deri në ditët e sotme. Për ketë ideal kanë luftuar të gjithë heronjtë dhe deshmorët e kombit, ndër të cilët janë edhe deshmorët: Jusuf e Bardhosh Gervalla dhe Kadri Zeka, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, Zija Semsiu e Bajram Bahtiri, Afrim Zhitija e Fahri Fazliu, Bahri Fazliu e Agron Rrahmani dhe Ilir Konushevci, Adem e Hamzë Jashari me Familje, Fehmi Llafrovci e Xhevë Krasniqi, Luan e Shkelzen Hajradinaj, Iljaz Kodra e Abedin Rexha e dhjetera e dhjetra deshmorë e deshmore të kombit. Populli shqiptar ka filluar të bindet se e vetmja rrugëdalje ngaky udhëkryq, si dhe për t'u zhvilluar e për të përparuar si komb, rrugë tjetër nuk ka, përveç ribashkimit kombëtar; kurse, faktori nderkombëtar ka filluar të vetëdijesohet se për t'u krijuar paqja e vertetë dhe stabilitetit i përhershëm në Ballkan duhet qe kombi shqiptar të ribashkohet në një shtet të vetëm kombëtar në Ballkan, në SHQIPERINE E RIBASHKUAR.

Intervista e radhes
EPOKA E RE: Dhe…
Ramadan Avdiu: Më 11 janar të vitit 1984 do të vriten bartësit kryesorë të këtyre përpjekjeve të ristrukturimit, Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, ndërkaq Bajram Bahtiri do të vritet më 8 shkurt 1984. Në vazhdën e kësaj fushate jam arrestuar edhe unë, më 14 shkurt të vitit 1984, në Velika Goricë, afër Zagrebit. Të njëjtën ditë është arrestuar edhe Afrim Zhitija, i cili po ashtu ishte në shërbim ushtarak në Banja Llukë................

marrur nga “lajmet 16.01.2004”
Pas 20 vjetësh rënie bëhet rivarrimi i heronjëve Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha bëhet në Varrezat e Dëshmorëve në Gjilan

Rivarrimi i eshtrave të dëshmorëve të kombit, Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, ka bashkuar në Gjilan mijëra qytetarë nga Kosova dhe të gjitha viset shqiptare

Dy dëshmorët e lirisë u rivarrosën pas 20 vjetë të rënjës së tyre, përkrah dëshmorëve të tjerë të luftës çlirimtare të UÇK-së, UÇPMB-së, Ushtisë Kombëtare të Maqedonisë, pikërisht më 11 janar 2004, në ora 12.30, në Varrezat e Dëshmorëve në Gjilan

Dy dëshmorë të lirisë u rivarrosën pas 20 vjetësh të rënjës së tyre, përkrah dëshmorëve të tjerë të luftës çlirimtare, pikërisht më 11 janar 2004, në ora 12.30, në Varrezat e Dëshmorëve në Gjilan. Rivarrimi i eshtrave të dëshmorëve të kombit, Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, bashkoi në Gjilan mijëra qytetarë nga Kosova dhe shumë vise tjera shqiptare; në shenjë të 20-vjetorit të rënies së tyre heroike. Secili qytetarë donte t`i nderonte në këtë ceremonal rivarrimi, ku merrnin pjesë struktura nga Qeveria e Kosovës, udhëheqësia Komunale e Gjilanit, përfaqësues të T. M. K-ës, subjekte politike jo vetëm të Kosovës,por edhe nga Kosova Lindore e Maqedonia, familje dëshmorësh, dhe ish luftëtarë të UÇK-së e të tjerë që kishin ardhur për t`i bërë ndërimet veprës së tyre madhore dhe heroike për çlrimin e Kosovës nga armiku barbar serb. Humazhet u bënë para platos së teatrit të Qytetit nga qyetarët, ku ishin vendosur eshtrat e tyre në dy arkivole pranë njëri- tjetrit ashtu siç kishin rënë 20 vjetë më parë, qytetarët përkulen para tyre ngase ata derdhën gjakun e tyre që Kosova të jetë pa pranga dhe mbi të të buzëqesh dielli i lirisë që ata e deshen me shumë se vetë jeten e tyre ndaj edhe per kete tokë u flijuan e ranë që mos të vdesin kurrë.

Pas homazhit në qendër të qytetit,para Teatrit,eshtrat e tyre u bartën deri tek Varrezat e Dëshmorëve të Kombit,ku u rivarrosen me nderime të larta ushtarake nga Trupat Mbrojtëse të Kosovës.
Rexhepi e Nuhiu ishin dy shokë të pandarë që i bashkoi ideali dhe lufta për lirinë e Atdheut të robëruar, Kosovës nënë, robëria armike-prangat e të cilit kishin filluar t`ndryshkën, prandaj veprimtaria në ilegalitet ishte më se e domosdoshme.

Sot per vepren patriotike te Rexhep Males me plot krenari flasin bashkepunetoret, bashkeluftetaret, bashkefshataret dhe mbarë Kosova ne përgjithesi ndonese emrin e Rexhep Males e shohin ne çdo flamur me shqiponje dykrenare, e hasim ne shume rrugë te cilat me ndere e krenari mbajne emrin e tij , ne shume sheshe e vatra edukativo-arsimore, e piktoreve, poeteve dhe kengetareve u linden frymezime dhe vargje te reja, po ta vizitoni Gjilanin, aty do te jeni edhe me te gezuar ngase shtatorja e ngritur ne Gjilan ku qytetit i bejne roje edhe ne ditet e sotme duke ndriçuar dhe shtuar krenarine dy simbole te kombit Rexhep Mala e Nuhi Berisha që shquhen nder figurat me te ndritura te qendreses sone kometare.

Lavdi dëshmorëve të kombit "
Albini
Albini
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 16/01/2008
Postime : 931
Info : op
Points : 21
Reputacioni : 20
Medalje Medalje2 Medalje3

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

10th February 2008, 17:35
SI U VRANË REXHEPI E NUHIU?



intervista me z.Kadri Osmani



ZËRI: Për të mbetur ky projekt i parealizuar, arrestoheni në momentin kur vriten Rexhep Mala e Nuhi Berisha. A mund të na e përshkruani këtë akt tronditës pak më hollësisht kur dihet se u burgosët ende pa e bërë një vit jashtë burgut?



OSMANI: Aktin tronditës të 11/12 janarit 1984 do ta ndaja në katër pjesë përbërëse: 1. Ilegalët bënin jetë gjysmëilegale, 2. Shokët e punës i kishim në burg dhe punonim me të rinj fillestarë, ku bënin gabime elementare në një rreth të papërvojë, 3. konspiracioni mes nesh ishte i tepruar... Rrethi i papërgatitur bënte që ta humbnim besimin dhe të dilnim e t‘i kryenim punët vetë. Ca të rinj që kishin shkuar te babai i Rexhepit, xha Mehmeti dhe, kishin kërkuar që përmes familjes t‘i mbajnë lidhjet me të në burg, më pas, kur u lirua Rexhepi, as që vinin ta kontaktonin. Tjetri shkon te xha Mehmeti dhe i thotë se për çdo rast Rexhepi mund të strehohej te ai, por i ra pishman dhe nuk e mbajti fjalën (fjala është për Dr. Fehmi Rexhepin, historian!). Rexhepi e Nuhiu jashtë Prishtinës mund të gjenin strehim, por ata nuk donin të largoheshin nga qendra dhe nga puna dinamike. Të shtoj këtu se unë nuk isha në ndërkohë në ilegalitet. Një banesë patën siguruar dhe mund të shkonin më 13 mars 1984, pasi të kryheshin vizitat e gastarbajterëve. Fatale ka qenë që Rexhepi nuk më ka treguar se ka pasur lidhje me Zija Shemsiun dhe grupin e tij të arrestuar në fillim të tetorit 1983 në Beograd. Prej atëherë ne paskëshim punuar fare në sy të organeve policore. Dhe natën e fundit kam shkuar te Sejdi Veseli dhe i kam thënë: I kemi dy shokë në rrezik, na nevojitet një Banesë?- Sejdiu më ka thënë:„Një javë këtu, një javë aty, një javë atje“. Pasi kam dalë nga shtëpia e Sejdiut, kam hetuar se po më përcjellin agjentët, dhe me të hyrë në banesën që duhej ta lëshonin, Rexhepit e Nuhiut iu kam thënë: „Shokë, më kanë përcjellë dhe banesa është e komprometuar“. Meqë s‘kishim vend tjetër, shkuam te Sejdiu, por ai as na mbante as na mërzente!? Në ndërkohë ka hyrë vëllai i tij dhe ka treguar se një grup policësh po qëndron përpara dyerve. Sejdiut nuk i luajti çehrja. Na këshilloi me gjakftohtësi se mund ta kalojmë gardhin e romëve dhe u bë. Rexhepi më tha të rri aty, se nuk mund të ikja me ta, po unë, pa hamendje, u nisa pas tyre, nga që në atë situatë nuk do të rrija më as për çmim të jetës. Në gardhin me thera e me llamarina, e pata prerë cazë pëlqyerin dhe më rridhte gjaku. Nga kjo është përhapur fjala se kam qenë i plagosur. Nuhiu ka kapërcyer i pari e pastaj Rexhepi më priste majë murit të lartë. Më Kapi për gëzofi, po unë rrëshqita dhe rashë lëmuq. Pas një pushimi të shkurtër, u ngrita dhe edhe një herë provova ta kapërceja murin, duke futur këmbën thellë në mur, nga ku ishte e nxjerrë një tullë. Tentova u gjenda majë murit, po shokët nuk i gjeta dot. Disa qenë e minukë më ndiqnin dhe u bë potere e madhe. Kam shkuar te gardhi në jug dhe kam vërejtur se ka policë. Desha të shkoj kah lindja e të dal më hekurudhë. Atje dyert e llamarinta të mbyllura, dhe në ndërkohë kanë dalë e më kanë rrethuar romët me thika e sëpata. Në atë moment e lutja zotin që të vijë policia e të shpëtoja nga romët! Romët mendonin se jam hajn. Më Futën në korridor të një shtëpie dhe pas pak erdhën policët. Me vete kisha një bombë „Kragujevkë“. Do ta aktivizoja po të vinin udbashët. Po ata erdhën pasi më çarmatosën milicët dhe më futën në veturë. Kështu u kuptua se shokët kapërcyen murin e vdekjes, ndërsa unë ngela në kthetrat gjakatare të kriminelëve. Në ndërkohë e kishin arrestuar edhe Sejdi Veselin. Të shtoj se kur ia kemi filluar punës, Rexhepi ka qenë luftëtari më revolucionar. Kushdo që ta legjitimonte, atypëraty do ta hante plumbin në ballë. Ata të dy i kanë pasur revolet „Zig“ me nga 100 fishekë.



NUK DESHA TË BESOJ SE MUND TË VRITEN TRIMAT...



ZËRI: Do të thotë, Ju keni menduar se ata kanë shpëtuar nga kthetrat policore?



OSMANI: Kështu kam menduar katër pesë-muaj. Gjatë kësaj kohe as vizitat nuk më janë lejuar. Një ditë gazeta Serbe „Veçernje Novosti“ po e përcillte një bisedë të Rrahman Morinës, i cili hardallosej para padronëve të vet të Beogradit, duke i shpjeguar rezultatet e UDB-së të Prishtinës, dhe shtonte se dy prej tyre janë vrarë: „inace kolovodje su“ (pra, udhëheqës janë). E mbuloja fytyrën me gazetë që të mos më hetojnë shokët e dhomës, po nuk isha i sigurt se mos piskatja i lemerisur. Shikoja anës gazetës, ata luanin shah dhe pandehja se nuk kisha lëshuar zë. Nuk e di se si nuk kam pësuar thyerje të plotë nervash. Kështu e kalova tronditjen e parë, duke shpresuar ende se nuk është fjala për shokët e mi. Pas nja dy javësh, më thirrën në Sekretariat dhe më njoftuan, madje duke më thënë se unë do të duhej t‘i kisha këshilluar, meqë isha më i vjetër. Iu thashë se ju i keni „këshilluar“ e keni lidhur Rexhepin me këmbë në plafon dhe i keni futur kripë në gojë, derisa ishte në burg. U çirren se s‘është e vërtetë! Unë jua përsërisja këtë duke iu thënë se Rexhepi më ka treguar. Ma ndërprenë bisedën dhe nuk më incizuan më me një magnetofon të madh, që kësaj radhe nuk e fshihnin fare.

Por, as këtyre tipave nuk i besova se shokët e mi ishin vrarë. Pastaj vinin të burgosur nga jashtë e prej qelive të tjera; shpjegonin detaje e detaje të reja e tronditëse, ndërsa pezmi e lotët më përsëriteshin vazhdimisht: unë është dashur të vdes se jam më i vjetër e jo ata! Përse vdekja është kaq e padrejtë? Po ashtu më vonë nuk pushonin shpifjet e mendjelehtëve e të gojëkëqijve se unë i paskësha qitur në pritë. Kjo ishte më e rënda. Por e kam një imunitet që kundërshtarët e mi zhduken sikur bryma përpara diellit. Më parë unë tok me Hanife Malajn i kemi përcjellë për në botën e jashtme. Nuhiu e kishte gabuar rrugën, dhe dy ditë e dy net kishin bredhur nëpër kufirin slloven dhe janë kthyer. Si ka qenë kjo e mundur fare?

Duhet shtuar këtu se Nuhiu ishte më „plak“ se ne të dy. Nuk e njihnim qytetin, e ai na merrte për dore si kalamaj. Shpesh nëpër do rrugica e shpesh nga oborri në oborr. Po të binin ata në dorë e po t‘i bënin të flisnin, do të burgosej gjysma e Prishtinës. Nuhi Berisha (Nazmiu ynë legjendar) ishte ambientuar me moshatarët, me fëmijë e me të vjetër, me burra e gra, me pleq e plaka. Të gjithë e konsideronin vëlla apo bir të tyre. Ata mburreshin ta takonin ilegalin. Nuhiu i kishte ngopur me literaturë dhe ata i ishin mirënjohës sa edhe sot flasin me admirim e lot për faqe për të...
Albini
Albini
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 16/01/2008
Postime : 931
Info : op
Points : 21
Reputacioni : 20
Medalje Medalje2 Medalje3

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

14th February 2008, 00:05
"KUJTIME NGA BURGU”
DITARi I REXHEP MALËS


(Pėrgatiti Flori Bruqi)

Qė nga viti i mbrapsht i riokupimit tė Kosovės nė vitin 1945, patriotėt shqiptarė jo vetėm qė mbaheshin me decenie nė burgjet serbo-jugosllave, si nė rastin e doajenit tė clirimit tė Kosovės, Adem Demaqit, i cili mbahet 28 vite nė burg, por burgjet e okupatorit sllav ishin vende ku atdhetarėt torturoheshin me metodat mesjetare deri nė vdekje. Lista e atdhetarėve tė mbytur nė tortura nga UDB-ja serbo-jugosllave, mbytja mė e tmerrshme, ėshtė tepėr e gjatė.

Le tė pėrmenden kėtu vetėm disa prej tyre:

nė vitin 1963 mbytet nė tortura mėsuesi llapjan Shaban Shala!

nė vitin 1964 mbytet mėsuesi dhe poeti i Drenicės kryengritėse, poeti i Flamurit, Fazli Graiqevci!

nė vitin 1985, nė burgun famėkeq tė Beogradit mbytet nė tortura atdhetari Zija Shemsiu!

gjatė hetimeve nė tortuara mbytet nė Ferizaj Rexhep Bislimi!,
nė vitin 1998, njėri prej komandantėve tė njohur tė UCK-sė!

Nje vit me vone ndrroi jete atdhetari dhe simboli i rezistences sone kombetare pikerisht nga torturat e bishave serbe i madhi Metush Krasniqi Nga Dajkoci i DArdanes!!!

Nė 20 vjetorin e rėnies, pėr lexuesit e “Epokės sė Re“, nė vijim do tė sjellim disa pjesė tė ditarit tė Rexhep Malės, “Kujtime nga burgu”, ku nė mėnyrė besnike krahas presionit dhe torturave ēnjerėzore qė bėnte UDB-ja jugosllave, duke pėrfshirė kėtu edhe aktivistėt e saj shqiptarė, pėr ta thyer rininė e Kosovės dhe shmangur nga ideali i saj pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, autori i ditarit pėrshkruan edhe kushtet e rėnda tė jetesės sė tė burgosurve politikė shqiptarė nė kėto burgje famėkėqija.

1. “Kujtime nga burgu”

Rashė nė sy qė nga bankat e shkollės fillore si liridashės, sepse e doja popullin tim, historinė e tij tė lavdishme, sepse e doja Kosovėn time dhe simpatizoja me gjithė shpirt Shqipėrinė. Dhe u mjaftoi kjo tė mė fusnin nė burg. ”Mė mirė ta kemi nėn dry sesa tė mundohemi duke e pėrcjellė”, kėshtu sigurisht rezonoi logjika e sėmurė e UDB-sė.

Duke e ndier pėr detyrė qė ta njohtoj opinionin e vendit dhe atė botėror, po pėrpiqem qė me aftėsitė e mia modeste ta pėrshkruaj arrestimin tim, torturat ēnjerėzore mbi mua me muaj tė tėrė, gjykimin dhe vuajtjen e dėnimit.
Bindja e plotė dhe besimi i patundur se e vėrteta dhe drejtėsia herėdokurdo do tė triumfojnė, si shumė tė burgosur tė tjerė politikė shqiptarė edhe mua mė bėnė mė tė fortė, mė tė qėndrueshėm dhe mė tė papėrkulshėm, para presionit tė policisė fashiste jugosllave dhe vėshtirėsive tė shumta qė mė pėrcollėn nė burgje. Nuk jam as i pari dhe as i fundit qė u dėnova pa asnjė faj. Pėr ne shqiptarėt nė Jugosllavi kjo ėshtė gjė e rėndomtė. Prandaj, edhe pse nė burg, dhe nė kushte shumė tė vėshtira, i pėrcjellė hap pas hapi nga gardianėt e burgjeve, po shfrytėzoj nga ēdo rast qė tė shkruaj pėr fatin dhe pėrjetimet e mia dhe shumė tė burgosurve tė tjerė politikė shqiptarė nė Jugosllavi, duke ngritur edhe nė kėto kushte zėrin e protestės kundėr kėtij terrori e gjenocidi qė po ushtrojnė fashistėt e Beogradit kundėr popullit tonė.

Arrestimi

Ishte dimėr i ftohtė, kur njė mėngjes herėt, policėt, si lukuni ujqish, kishin rrethuar shtėpinė time. Ishin tė armatosur me pushkė e automatikė. Kishin zėnė pozicione luftarake, tė gatshėm pėr tė shtėnė nė ne, nė lėvizjen mė tė vogėl. Qė tė gjithė qemė nė gjumė, kur pa pritur filluan tė kėrcasin nė dyerė, u mėshonin sa mundnin atyre me duar dhe me shqelma. Nuk prisnin as tė vishemi. Posa u ēelėn dyert, u vėrsulėn si bisha tė ēartura dhe me armė tė gatshme na shpėrndanė nėpėr dhoma. Filloi njė bastisje sa rrėnuese aq edhe e poshtėr. Ishin shumė dhe nuk mund t’i pėrcillnim se mos na vidhnin gjė edhe pse ishim tė varfėr. Rrotulluan dhe pėrmbysėn cdo gjė qė patėn pėrpara. Qirreshin si egėrsira tė uritura. Donin tė fusnin tmerr e panik te njerėzit e shtėpisė, por dėshtuan sepse anėtarėt e familjes sime e morėn kėtė si gjė tė rėndomtė. Familja ishte mėsuar me arrestime qė nga gjyshi e stėrgjyshi. Pėr ne nuk ishte hera e parė tė arrestohej njė anėtar i familjes. Udbashėt me vegla e aparate gjurmonin, si qentė edhe nė shportėn e bėrllogut se mos gjenin gjė. Pas disa orėsh rrotullimi e pėrmbysjeje, si duket, e panė se po lodhen kot, prandaj m’i vunė kllapat qė nė dhomė. Njerėzit e shtėpisė mė pėrcollėn me grushtin lart. Tamam si pėrcillet luftėtari i lirisė pėr nė luftė. Paj, edhe unė nė luftė shkoja, nė luftė me bisha qė kanė pamje njeriu. Mė futėn nė njė makinė tė policisė, para dhe prapa sė cilės kishte makina tjera pėrplot policė tė armatosur.

Paraloja

Para dyerve tė UDB-sė mė nxorėn nga makina dhe tė rrethuar nga tė gjitha anėt mė futėn brenda. Mė ēuan nė njė zyrė, mu aty ku do t’i zhvillonin hetimet ndaj meje. Aty mė bėnė njė bastisje detale: mė zhveshėn lakuriq, tė poshtrit! Thuajse nuk mė kishin bastisur kur m’i vunė kllapat nė shtėpi. Tėrė ditėn mė mbajtėn nė atė dhomė. Gjer nė orėt e vona tė natės. Askush s’mė pyeste gjė. Njė polic filloi ta luante rolin e njeriut tė mirė duke mė kėshilluar: “Trego cfarė tė dish dhe puna do tė mbarojė me kaq, sepse kėta do tė tė rrahin dhe do tė tė torturojnė. Mos e shkatėrro shėndetin se je i ri. Nėse m’i thua mua tė gjitha ato qė i di, unė do tė lėshoj qė sonte tė shkosh nė shtėpi…”.

I thashė se nuk dija gjė, madje as pėr cka mė kishin arrestuar. Ai nuk mė ngacmoi mė. Njė polic, qė tė nesėrmen do tė mėsoja se ishte hetuesi im kryesor, kur hyri brenda mė pyeti:

“Ti je Kushtrim Guri, a”?
Po, i thash!!.

Duke u zgėrdhirė si qen mė tha:”Nėna nė shtėpi e bėnė miellin bukė, e ne atė bukė e bėjmė miell! Mbaje mend kėtė!”. Qeshi me fjalėt e veta si i marrė dhe iku. M’u kujtuan fytyrat e Gestapos hitleriane qė kisha parė nė filma. Kurrėfarė dallimi nuk kishin prej tyre kriminelėt e UDB-sė. Sic mėsova mė vonė, ky ishte gjakpirėsi A. S. kaq biseduan me mua ditėn e parė. Policėt ndėrroheshin vazhdimisht, gjersa mė nė fund, rreth orės 23, mė dėrguan nė burg.

Nė burg

U kryen formalitetet rreth pranimit tim dhe nėpėr korridorin e ngushtė tė burgut mė dėrguan nė birucė, siē i thonė ndryshe qelisė. Aty s’kishte asgjė tjetėr vec njė teneqeje me ujė dhe njė qypi qė quhej ‘kibėll’ e qė shėrbente nė vend tė njė WC-je. Gardiani mė qoi nė qoshe tė korridorit, ku ishin dy dyshekė tė vegjėl tė shqyer e tė ndyrė sa s’bėhet. Vetėm emri dyshek u kishte mbetur. Ishin edhe tė pėrgjakur, sigurisht nga ndonjė i burgosur i torturuar. Kishte edhe dy batanie tė grisura, tė pluhurosura dhe tė fėlliqura. Edhe kėto ishin tė gjakosura. ”Merri!”- urdhėroi gardiani. C-t’i bėsh, me duhej t’i merrja. Nė atė dimėr tė madh mė mirė me to se pa hic gjė. Posa hyra brenda nė qeli u pėrplas dera pas meje, ndėrsa shuli kėrciti me kėrcėllimė. -Kėshtu kėrcitkan shulat e dyerve tė burgjeve jugosllave!-mendova me vete. Mė duhej tė mėsohesha edhe me kėtė, qė tani e tutje pėr shumė vjet do tė ishte pjesė e jetės sime.

Policia jugosllave, si cdo polici fashiste e antipopullore, ndjek e persekuton cdo patriot e revolucionar. Nga pamundėsia pėr t’i zbuluar atdhetarėt qė luftojnė e veprojnė natė e ditė, kudo nė Kosovė, UDB-ja arreston njerėz tė pafajshėm liridashės, i torturon me metodat mė shtazarake pėr t’i detyruar qė t’i pranojė gjėrat, tė cilat as nė ėndėrr s’i kishin parė, e pastaj i hedh nė gjyq dhe u shqipton atyre dėnime tė rėnda. Ndiqen sidomos simpatizantėt e Lėvizjes, nga frika se sot apo nesėr mund tė inkuadrohen aktivisht nė tė. Dikush mund tė pyes se si policia mund t’i dijė simpatizantėt e Lėvizjes. Fare thjesht. Serbomėdhenjtė janė tė vetėdijshėm se populli ynė ėshtė i ndėrgjegjshėm pėr gjendjen ku e ka katandisur politika e tyre fashiste. Populli shqiptar ėshtė i pakėnaqur me pozitėn e tij prej popullit tė shtypur nė Jugosllavi. Ai nė kėto kushte nuk sheh tjetėr rrugė veē asaj tė qėndresės, nėpėrmjet sė cilės duhet t’i realizojė aspiratat e veta historike. Pranadaj s’ėshtė e vėshtirė tė gjesh bazėn e dyshimit serbomadh ndaj popullit tonė nė pėrgjithėsi. Kėshtu qė nga bangat e shkollės fillore ndiqet dhe pėrcillet puna dhe sjelljet e ēdo shqiptari nė Jugosllavi.

Pastaj mjafton qė njė pjesėtar i farefisit tė ketė qenė nė burg qė edhe ti saora tė figurosh nė dosjen policore si kandidat potencial pėr ndjekje nga UDB-a jugosllave. Meqė bastisjet e shqiptarėve janė gjėra fare tė rėndomta, mjaftojnė tė gjejnė ndonjė libėr tė ndaluar, e kėso kėtu ka shumė…ndonjė broshurė, fletushkė apo gazetė ilegale, ku flitet pėr problemet jetike tė popullit, ose ndonjė trakt apo afishe tė shpėrndarė nga Lėvizja, apo fotografi tė nxjerra nga gazetat qė kanė tė bėjnė me Shqipėrinė dhe tė fusin nė burg, tė tė torturojnė e mundojnė, qė tė tregosh atė qė tė ka dhėnė apo qė e ka shpėrndarė dhe, bashkė mė tė tė hedhin nė gjyq dhe tė dėnojnė me vitet tė tėra. Gjėrat pėr tė cilat njeriu nė botėn e civilizuar as qė guxon tė mirret nė pyetje. Ndodhė kėshtu, sepse drejtėsia dhe humanizmi ka kohė qė e kanė humbur, veēanėrisht ndaj shqipėtarėve, kuptimin e tyre nė Jugosllavi.
Qelia ku mė futėn ishte e vogėl sa s’bėhet, aq sa nuk mund t’i shtrija kėmbėt sa duhet. Tavani ishte i ulėt, saqė kur ngrihesha e prekja edhe me dorė. Gjatėsia e mureve nuk ishte e rregullt, sepse burgu ishte nė formė rrethi. Tri tė katėrtat e rrethit ishin burg, ndėrsa pjesa tjetėr pėrbėnte ndėrtesėn e UDB-sė, njė ndėrtesė trikatėshe, mbi njėqind metra e gjatė. As lartėsia e mureve tė burgut nuk ishte e njėjtė, pasi qė nuk kishte kulm, por njė pllakė tė pjerrtė plumbi e betoni. Dritarja ishte shumė e vogėl. Nga jashtė kishte njė xham tjetėr tė trashė e tė errėt, tė larguar nga muri pėr 25-30cm. Nga fundi i kėsaj plase mund tė shihja pakėz qiellin, por kurrė diellin. Kuptohet mes dy dritareve ishin grilat e hekurta. Me hekur e beton ishin edhe muret e tavani. Bėnte ftohtė sa s’ka. Qelia kundėrmonte erė qelbėsire. Aty kishte buba tė vogla dhe tė mėdha aq shumė sa kurrė s’mund t’i zhdukje. U mbėshtolla disi me tė dy batanijet, por tė ftohtit mė kishte hyrė nė palcė. Edhe pse isha pa ngrėnė dy ditė dhe bėnte shumė ftohtė, lodhja bėri punėn e saj dhe shpejt mė zuri gjumi. Tė nesėrmen herėt dėgjova njė cingėrrimė tė zgjatur zileje, qė ishte shenjė pėr t’u zgjuar. Pak mė vonė kėrciti dryri i derės sime dhe rrapėllima e shulit. Me tė bėrtitura dhe ngėrmime, njė gardian mė urdhėroi qė dyshekėt t’i paloja nė qoshe, duke m’u ngėrmuar se gjatė ditės ėshtė rreptėsisht e ndaluar ēdo ulje apo mbėshtetje nė dyshek, ndėrsa “qebet”, sipas rregullit, m’i qiti nė korridor.
Albini
Albini
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 16/01/2008
Postime : 931
Info : op
Points : 21
Reputacioni : 20
Medalje Medalje2 Medalje3

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

14th February 2008, 12:31
“KUJTIME NGA BURGU”-DITAR I REXHEP MALĖS (2)

Kėshtu e torturuan Rexhep Malėn

Nga 19 veprimtarė tė pėrfshirė nė Procesin gjyqėsor tė Prishtinės, nė vitin 1975, drejtpėrdrejt nė shkrimin dhe shpėrndarjen e trakteve dhe shkrimin e parullave antijugosllave, ishin tė pėrfshirė vetėm Rexhep Mala dhe Ilmi Ramadani. Gjatė hetimeve tė tmerrshme, as Rexhepi as Ilmiu, nuk do tė pranojnė as edhe njė fjalė tė vetme me ēka do tė dėnoheshin edhe 17 tė arrestuarit e tjerė nė krye me Adem Demaēin. Po ashtu, as gjatė procesit gjyqėsor Rexhep Malaj nuk do tė pranojė se i ka kryer aktivitetet pėr ēka po gjykoheshin 19 veta. Nė burgun e Idrizovės, nė Maqedoni, nė vitin 1977 e pyesin shokėt Rexhep Malajn: “Pse Rexhep nuk e ke pranuar se ti dhe Ilmiu i keni kryer ato veprime dhe tė liroheshin 17 tė burgosurit e tjerė nga ky proces i montuar politik”. Rexhepi pėrgjigjet: “Kam qenė i bindur se si e pranova se unė dhe Ilmi Ramadani jemi kryes tė veprave pėr tė cilat dėnoheshim, kurse 17 tė tjerėt nuk kanė tė bėjnė asgjė me kėto aktivitete, pra Adem Demaēi dhe shokėt e tjerė, ata do tė gjykoheshin patjetėr. Por do tė pėrfundojė Rexhepi,-sikur edhe gjysmėn e Kosovės ta kishin burgosur dhe ta kishin qitur nė bankėn e zez, nuk do tė kisha shkelur fjalėn e dhėnė pėr ruajtjen e sekretit”.
Pra gjatė ditės duhej tė ulesha vetėm nė dėrrasat e kalbura tė qelisė, qė ishin tė ftohta sa s’bėhet, pasi qė nėn to kishte beton. Dritarja nuk mbyllej sa duhej dhe binte nga veriu. Mund tė merret me mend se ē’tė ftohtė bėnte. Nė mur ishte e varur njė letėr. Ky ishte “rendi shtėpiak” i burgut, ku ishin edhe “tė drejtat” qė i takonin tė burgosurit. Ēfarė ironie! Mė vonė do tė provoja me mijėra herė se ky ishte vetėm njė formalitet cinik, sepse nė praktikė i burgosuri nuk kishte kurrfarė tė drejtash, sidomos i burgosuri politik, i cili ishte nėn mbikėqyrjen e policisė politike, pa lejėn e sė cilės nuk i jepej as ujė. Pas pak ma sollėn mėngjesin. Po ēfarė mėngjesi se ! Vetėm ujė tė nxehtė, tė turbullt nga kafeja.S’kishte kurfarė shije, s’kishte as sheqer. E shijova, por u detyrova ta derdh nė qyp kibėll.Bukė nė mėngjes nuk jepnin.Vetėm nė drekė tė sillnin njė gjysmė buke dhe ti haje kur tė duash gjatė 24 orėve! Pastaj mė nxorėn gjer te WC-ja. Duhej pastruar qypin dhe duhej marrė ujė pėr 24 orė. Aty kishte edhe lavabo ku mund tė pastroheshin duart. Gjatė kohės, gjersa laja qypin dhe mbushja ujė, derėn ma mbyllėn me shul, sikur qė mbyllej edhe qelia. Nuk vonoi dhe mė morėn e mė ēuan nė UDB. Hetimet ndaj meje edhe formalisht filluan.Kisha dėgjuar se nė UDB mė parė fillojnė me lutjet dhe premtimet bashkė, me kėrkesat pėr bashkėpunim, dhe vetėm pasi nuk do t’i arrijnė qėllimit do tė fillojnė me kėrcėnimet dhe torturat. Prandaj rrija pak mė shlirė.Mendoja q ėt’i shoh se si i bėjnė kėto paraloja para torturave.Por filloi krejtėsisht ndryshe.

FILLOJNĖ HETIMET

Isha ulur nė njė karrige pranė derės. Nė dhomė ishte njė polic. Hyri hetuesi kryesor me dy-tre policė prapa. Meqė unė nuk ngrihesha nė kėmbė kur hynin dhe dilnin policėt, nuk u ngrita as para kėtyre. Hetuesi kryesor A.S. erdhi pranė meje dhe sikur tė ishim miq mė goditi lehtas me grusht nė shpatullėn e djathtė.Mendova: ē’bėnė ky njeri kėshtu? Mos don tė bėhet thuajse shok i imi, por tė menduarit ma ndali njė shuplakė mbrapsht, ne e quajmė “magjupisht”.Ishte e rėndė qė sytė xixa mė nxorėn.Meqė reagova nė kėtė tė rėnė, mė mbėrtheu pėr flokėsh dhe, duke mos mė lėnė tė ngrihesha nga karriga, filloi tė mė sjellė me dorėn qė e kishte tė lirė.Ndėrsa policėt tjerė rrinin gati hyn bren. Nuk po ēohesh nė kėmbė, kur po hyj unė brenda a? Dije se kėtu nuk je te shtėpia, por nė UDB! Duhet tė ngrihesh nė kėmbė pėr ēdo kė kur hyn brenda!- mė tha i poshtri dhe mė urdhėroi tė ulesha e tė ngrihesha. Ia filluan pra, me kėrcėnime e me tė rėna qė unė tė flisja nga frika, dhe ata tė kryenin shpejt punė me mua:Ishin kėto tė rėnat e para, sikur njė racion para drekės sė majme. Mė vonė do tė shihja se kėto s’ishin asgjė nga ato qė do tė vinin mė pas. Ēdo pyetjeje i pėrgjigjesha me : nuk di, jo, s’kam parė, s’kam dėgjuar, se kam bėrė as atė as kėtė, etj. etj. Mė mbajtėn gjer nė ora 14 e 30 minuta dhe mė ēuan nė burg. Edhe kur mė merrnin nė burg pėr hetime(lexo: torturime) dhe kur mė kthenin nė qeli m’i vėnin prangat, edhe pse burgu, siē thashė ishte i ngjitur me UDB-nė. Nė qeli mė priste fasulja e ftohtė (fasule e i thėnqin se ishte e tėra me ujė me vetėm disa kokrra) dhe buka. Kishte 48 orė qė s’kisha ngrėnė fare dhe e hėngra tėrė bukėn qė ma kishin sjellė, edhe pse ishte pėr 24 orė. S’vonoi as njė orė pas drekės dhe mė morėn prapė nė UDB. Tani kishin ardhur 4-5 hetues. Nė pėrgjigjjen time tė parė ‘nuk di’, kėrciti grushti nė barkun tim, mė ranė me shqelm, filloi njėri tė mė bjerė duarve e pastaj trupit. Pasi u lodh, punėn e tij e vazhdoi tjetri. Nga tė rėnat fytyrės, m’u ēanė buzėt dhe mė shpėrtheu gjaku pėr hunde dhe pėr goje. Nuk mė linin as tė merrja frymė. Mė ēuan shpejt e shpejt nė lokalet tė mė pastronin gjakun nga fytyra e rrobat dhe mė kthyen prapė. Mė rrėzuan nė dysheme, mė urdhėruan tė zbathaj kėpucėt dhe ēorapat.

NĖ FALLAK

-Ta shohim tash nė fallak se si do tė pėrdridhet- tha hetuesi. Menjėherė e kuptova. E dija se ē’ėshtė fallaku. Kėtė metodė e kishin pėrdorur qė nė kohėt e lashta dhe inkuizicionet e kishės. Filluan tė ėm binin nė shputat e kėmbėve sa mundnin. Njėri mė mbante pėr krahėsh e tjetri kishte hipur mbi mua dhe godiste me tėrė fuqinė e tij shputave tė kėmbėve tė mia. Kjo ishte edhe pėr ata njė puėn e vėshtirė fizike, edhe pse e bėnin me ėndje tė posaēme. Lodheshin dhe shkumbėzonin si kuajt.Po ata kishin njė pėrparėsi, sepse sa lodhej njėri, menjėherė e zėvendėsonte tjetri, dhe kėshtu me radhė.Nė dy mėnyra mė goditnin shputave. Ndonjėri mė binte vetėm nė njėrėn kėmbė nga 15-20 ‘kėrbaēė’ e pastaj po aq me tjetrėn, e prapė kėmbės tjetėr dhe kėshtu gjersa lodheshin. Ndonjė tjetėr mė binte me radhė herė nė njėrėn e herė nė tjetėrn gjersa lodhej. Kjo e dyta mė dukej mė e lehtė. Kėtė gjė sigurisht se e dinin edhe ata, prandaj mė goditnin herė nė njė mėnyrė e herė nė nėj tjetėr.S’mbaj mend tė ketė ndodhur qė dy veta radhazi tė mė kenė goditur nė nėj mėnyrė. Kohė pas kohe, e sidomos kur e ndienin veten tė lodhur mė urdhėronin tė ngrihesha dhe tė shėtisja nėpėr dhomė. Ishin kėto mundime tė mėdha tė ecėsh me shputa tė enjtura e tė goditura pa mėshirė sikur tė ishin cunga me mish njeriu. Kur nuk ngrihesha, mė ngritnin me shqelma e me kėrbaē. Dhe prapė fallak. Prapė shėtitje nėpėr dhomė, tė rėna duarve me ‘pendrek’, tė rėna tė forta me tė dy duart nė veshė pėrnjėherė, nga tė cilat edhe sot mė dhembin veshėt. Tė vetmin pushim e kisha kur pushonin edhe vet xhelatėt. Dhe kėshtu vazhdimisht gjer nė orėt e vona tė mbrėmjes.
-Kėrkonin t’i identifikoja njerėzit qė nuk i njihja fare dhe tė thoja se ai ėshtė person qė ka shpėrndarė trakte apo q ėmė ka dhėnė material propagandistic pėr ėt lexuar. Kėrkonin t’i pranoja aksionet qė s’i kisha kryer dhe as q ėkisha lidhje me to.Kėrkonin tė pranoja se kam lexuar kėtė apo atė libėr tė ndaluar, kėtė broshurė, fletushkė, gazetė ilegale apo trakt e afishe tė shpėrndarė.

-Nė ndėrkohė, nga bisedat e hetuesve nė mes vedi, kuptova se kishte edhe tė burgosur tė tjerė me mua.
Kėmbėt mė dhembnin si drita e syrit

-Nė qeli mė priste pjata me makarona tė ftohta dhe pa pikė yndyre. Kuptohet, bukė nuk kishte. Pjesėn e bukės qė e kisha pėr 24 orė e kisha ngrėnė nė drekė. Makaronat nuk haheshin, s’do t’i kishin ngrėnė as derrat e uritur, aq shumė kundėrmonin. Drita ishte fikur, s’kishte kohė tė mendohesha mė duhej tė pushoja. Tėrė trupin e kisha tė dėrmuar nga grushtat dhe kėrbaēi. Kėmbėt mė dhembnin si drita e syrit. Ishin enjtur aq shumė sa as kėpucėt nuk mbatheshin dot. Nuk di se si kam ardhur deri tek qelia. Kam ardhur vetė apo mė kanė tėrhequr nga krahėt. Isha krejt i dėrmuar, vetėm mendjen e kisha tė kthjellėt dhe e dija se si po veprojnė me mua, por krejt kjo ishte vetėm fillimi. Fundi ishte akoma larg. Shumė larg. Kisha dėgjuar se pak njerėz kishin mundur t’u qėndronin torturave tė kėtyre pėrbindshave me pamje njeriu. Isha i vetėdijshėm pėr pafajėsinė time, por i dhashė vetes pėr detyrė tė qėndroja gjer nė fund, tė mos tradhėtoja, tė mos kallėzoja askėnd dhe me asnjė ēmim tė mos pranoja akuzat e tyre.

-Duhej t’u jepja shembull edhe tė tjerėve qė do tė vinin pas.

-Nė kthinat e hetuesisė vdisnin patriotėt

Filluan kėshtu torturat shatzarake tė policisė fashiste jugosllave. Kėta nuk ishin hetues, po bisha, qė s’kishin kufi nė shfrenimin e instikteve shtazarake, ishin tė uritur pėr mish njeriu; tė etur pėr tė pirė gjak. Ėshtė fakt se kishte hetues qė i thonin vetes “shqiptar”. Ishin kėta tradhėtarėt mė tė fėlliqur tė popullit tonė, tė cilėt kryenin punėt mė ėt poshtra. Hetimet i udhėheqte njė shovenist serb, i specializuar pėr torturat mė ēnjerėzore dhe vetėm formalisht ishin vėnė hetuesit “shqiptar”. E pse jo! Kjo u duhej pėr propagandėn e tyre tė ndyer se , gjoja, nė UDB punojnė shqiptarėt dhe, nėse do tė akuzoheshin pėrpara opinionit botėror pėr terror e represalje ndaj shqiptarėve, prapė tė fajėsoheshin shqiptarėt, se ata punuekan nė UDB. Nė kthinat e kėsaj UDB-je kishin vdekur, siē vdesin edhe sot, shumė patriotė shqiptarė nga torturat. Por, specialistėt e rryer pėr krimet monstruoze, gjithmonė do tė kujdesen dhe do tė gjejnė mjekė qė do tė nėnshkruajnė se nga ajo apo nga kjo sėmundje ka vdekur i burgosuri. Mjeku patriot shqiptar, Ali Sokoli-specialist i sėmundjeve tė mushkėrive, ishte ndėr ata mjekė tė rrallė qė qysh atėherė mundi t’u bėjė ballė presioneve dhe me guxim t’u kundėrvihet kėrcėnimeve tė UDB-sė, e pėr tė mos nėnshkruar se patrioti i pavdekshėm, Fazli Greiēevci, vdiq nga mushkėritė e sėmura! Edhe pse UDB-ja do tė gjente mjek tjetėr pėr tė dhėnė diagnozė tė tillė, populli do tė mėsojė shumė shpejt pėr torturat shtazarake dhe qėndrimin heroik tė Fazli Greiēevcit, por edhe pėr qėndrimin burrėror tė Ali Sokolit.
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Në 24 vjetorin e rënies së Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës

19th March 2008, 13:41


Përmbajtja e lëndës:



- Kush ishte Rexhep Mala;

- Rexhep Mala truri i lëvizjes kombëtare;

- Kush mori pjesë në përgatitjen e gjykimit të intelektualëve patriotë, në vitet 1975 – 1976 ?!

- Kush mori pjesë në përgatitjen e gjykimit të intelektualëve patriotë, në vitet 1975 – 1976 ?!

- Cilët udbashë morën pjesë në torturimin e intelektualëve patriotë?!

- Përpara ekzekutimit të denimit në gjykatë, Fadil Hoxha dhe Mahmut Bakalli i bënë gjyqin politik Adem Demaçit me shokë!

- Kush mori pjesë në gjykimin e grupit të Adem Demaçit?

- Në vazhdën e këtij gjykimi mbahen edhe tri gjykime tjera

- Fahredin Gunga: ”Grupit irredentist, i vërtetuar si armik I popullit dhe i rendit tonë kushtetues, iu shqiptuan denime të merituara” (!!!)

- Çfarë torturash përdorte UDB-a në hetuesi ndaj të burgosurve shqiptarë ?!

- Si u torturua truri i lëvizjes kombëtare – Rexhep Mala nga udbashët gjakpirës?!

- Më binin në shputat e këmbëve sa mundnin. Njëri më mbante për krahësh, e tjetri ishte hypur mbi mua dhe godiste me tërë fuqinë e tij shputave të këmbëve të mia.

- Rexhep Mala: „Ju hetuesit shqiptarë jeni tradhtarë e ju hetuesit Serbë jeni kriminelë…“

- Takimi i Rexhep Malës me nënë Fahrien në mes grilash!



***



ü “Para së gjithash po ju them se ju hetuesit shqiptarë jeni tradhtarë e ju hetuesit serbë jeni kriminelë dhe do të dënoheni herëdo kur në gjyqin e popullit! gjithashtu po ju them se Kosova do të çlirohet dhe do të bashkohet me Shqipërinë!” Rexhep Mala



---------



Shkruan: Sheradin BERISHA

12. I. 2008
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:41
Kush ishte Rexhep Mala



Rexhep (Mehmet) Mala u lind me 29 mars 1951 në Hogosht të Dardanës, në një familje me tradita të larta atdhetare. Shkollën e mesme e ka filluar në Gjilan, por për shkak të organizimit të demonstratave të 27 nëntorit 1968 në Gjilan, përjashtohet nga shkolla dhe dënohet për kundërvajtje. Shkollën e vazhdon në Preshevë së bashku me Fatmir Salihun, Irfan Shaqirin etj. Studimet do t´i vazhdojë në Fakultetin Ekonomik të Prishtinës. Në vitin 1973 burgoset për herë të dytë, së bashku me Sami Dërmakun dhe Isa Kastratin, por kësaj radhe për kalim ilegal të kufirit Kosovë-Shqipëri. Në vitin 1974, dënohet për herë të tretë, po ashtu për kalimin ilegal të kufirit Jugosllavi-Austri. Ndërsa për herë të katërt arrestohet në vitin 1975 dhe denohet në grupin e Adem Demaçit me 9 vjet burg të rëndë. Më 23 maj 1983 Rexhepi lirohet nga burgu së bashku me disa shokë. Atë vitë vë kontakt me Nuhi Berishën, i cili në qershor të atij viti ishte kthyer nga Zvicra në Kosovë, dhe menjëherë e vazhdojnë aktivitetin e përbashkët kombëtar deri në vrasjen e tyre nga policia speciale, në natën e 11/12 janarit 1984 në një shtëpi në Kodrën e Trimave në Prishtinë.
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:42
Rexhep Mala truri i lëvizjes kombëtare



Nuk është thënë rastësisht se Rexhep Mala ishte truri i aksioneve të lëvizjes kombëtare. Në vitin 1974 Rexhep Mala së bashku me Xhafer Shatrin dhe Xhavit Dërmakun formojnë celulën “treshen” në kuadër të organizatës “Grupi Revolucionar”, të cilën e drejtonte Kadri Osmani. Rexhepi me celulën e tij në vitin 1974 merr pjesë në shpërndarjen e trakteve në konviktet e Universitetit të Prishtinës. Pas burgosjes së Kadri Osmanit, të Xhafer Shatrit, të Binak Ulajt, të Jashar Aliajt dhe të Metë Shatrit, Rexhep Mala nuk do të ndalet dot, vazhdon aktivitetin me përkushtim edhe të madh. Kështu, më 6 e 7 korik 1974 Rexhepi së bashku me Hilmi Ramadanin do të shpërndajë trakte në fshatrat Topanicë dhe Hogosht. Në prag të mbajtjes së gjykimit kundër Kadri Osmanit me shokë, në dhjetor 1974 Rexhepi mori pjesë aktive në shpërndarjen e trakteve dhe shkrimit të parullave kundër regjimit titist, në konviktet e Universitetit të Prishtinës. Konkretisht Rexhep Mala me Hilmi Ramadanin, do të shpërndajnë afishe dhe do të shkruajnë parulla në konviktin nr.1 të qendrës studentore. Aktivitetin e Rexhep Malës do ta ndërpresë vetëm arrestimi dhe burgosja e tij më 23 maj 1975.
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:42
Kush mori pjesë në përgatitjen e gjykimit të intelektualëve

patriotë, në vitet 1975 – 1976 ?!



Dihet mirëfilli se nga maji deri në tetor 1975 regjimi i egër titist ndërmori një fushatë të gjerë arrestimesh në Kosovë dhe me këtë rast u burgosën dhjetra intelektualë patriotë, dhe në mesin e tyre ishte edhe simboli i qëndresës shqiptare Adem Demaçi. Demaçi u arresta me 6 tetor 1975 dhe kjo ishte burgosja e tretë e tij. Në organizimin e burgsjeve, hetimeve dhe në fund të procesit gjyqësor, kanë marrë pjesë të gjitha strukturat e pushtetit në Kosovë, duke filluar nga Komiteti i Lidhjes Komuniste të Kosovës e deri te mediumet në gjuhën shqipe dhe serbe / TV-të dhe gazetat), që ishin vënë plotësisht në shërbim të UDB-së.



Në këtë proces kundër djalërisë atdhetare drejtpërdrejtë morën pjesë:



1. Fadil Hoxha, zyrtar i lart i LKJ-së

2. Mahmut Bakalli, kryetar i Komitetit të LKK-së

3. Mehmet Shoshi, sekretar i Punëve të Brendshme të Kosovës;

4. Hasan Mehmeti, kryeshef i Sigurimit shtetëror (UDB-së) në Prishtinë;

5. Nazmi Juniku, sekretar Krahinor i Jurisprodencës dhe Administratës së Përgjithshme;

6. Durak Jasharaj, gjykatës hetues;

7. Halil Kelmendi, prokuror publik;

8. Durmish Koçinaj, kryetar i trupit gjykues;

9. Shefqet Bytyqi, gjykatës;

10. Fehmi Gashi, gjyqtar porot;

11. Mileva Grujiqi, gjyqtare porot;

12. Hasan Berisha, gjyqtar porot;

13. Nazmije Krasniqi, procesmbajtëse në gjykim;

14. Fahredin Gunga, kryeredaktor i Radio Televizionit të Prishtinës;

15. Ali Olloni, gazetar i ”Zërit të rinisë”

16. Isak Hasani, gazetar i “Rilindjes”
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:43


Cilët udbashë morën pjesë në torturimin e intelektualëve patriotë?!



Hetimet torturuese në këtë proces të montuar politik i kanë kryer këta udbashë:



1. Jusuf Karakushi

2. Pavle Jelisaviq

3. Mehmet Haskaj

4. Ibush Kllokoqi

5. Drago Dragojeviq

6. Muharrem Dana

7. Sllobodan Mijoviq

8. Asllan Sllamniku

9. Shefqet Hashani

10. Bafti Jakupi,

11. Svetisllav Dollasheviqi

12. Zenun Shala

13. Naip Hoxha

14. Refik Tashi

15. Metush Sadiku

16. Zejnullah Shala

17. Hasan Mehmeti

18. Shefqet Obria

19. Faik Nura

20. Rajko Çalloviqi

21. Metë Kuqi

22. Ramçe nga Prizreni ....etj
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:43


Përpara ekzekutimit të denimit në gjykatë, Fadil Hoxha dhe Mahmut

Bakalli i bënë gjyqin politik Adem Demaçit me shokë!



Para se të nis gjykimi, fillimisht atdhetarëve në krye me Adem Demaçin i bëhet një gjyq politik.



- Fadil HOXHA - ish-zyrtar i lartë i LKJ-së, pak ditë para se të fillonte procesi i gjykimit kundër Adem Demacit dhe dhjetra veprimtarëve të tjerë, do të deklarojë:”...Sa pretendentë e të pafytyrë! Hiç më pak se mbrojtës të interesave të popullit shqiptar,e këndej as katundi i vet, as lagjja e vet nuk i njeh,Veç për të keq e hajni”. (Rilindja, 23.12.1975, fq.5)



- Ndërkaq Mahmut BAKALLI - kryetar i atëhershëm i Komitetit Krahinor të LKJ-së, në një mbledhje në Kaçanik më 13 janar 1976, thotë: ”Irredentizmi shqiptar në versionin e tij të ri përpiqet të paraqitet në petkun e ideologjisë dogmatike staliniste, por karakteri reaksionar dhe qëllimet e tij mbeten të njejta. Sikurse nuk ka mundur të depërtojë në masat shqiptare atëherë kur u paraqit në formë balliste - fashiste shqiptaromadhe, irredentizmit shqiptar nuk do t´i shkojë për dore të depërtojë as tash kur përpiqet të mbështillet në petkun dogmatiko-stalinist. (...) Në këtë baza irredentistët shqiptarë do të paraqiten para gjyqeve dhe do të marrin denime shembullore”. (Rilindja, 14 janar 1976)

Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:44
Kush mori pjesë në gjykimin e grupit të Adem Demaçit?



Dhe vërtet porosia e Mahmut Bakallit shkojë në vend. Më 7 shkurt 1976 (pas shtatë ditë gjykimi) Gjykata e Qarkut në Prishtinë, në procesin gjyqësor të kryesuar nga gjyqtari i deleguar nga Prizreni Durmish Koçinaj (pikërisht i deleguar nga Mahmut Bakalli): me gjykatësit: Shefqet Bytyqi, Fehmi Gashi, Mileva Grujiqi dhe Hasan Berisha, me pjesëmarrjen e Nazmije Krasniqit si procesmbajtëse, në çështjen penale të ngritur nga prokurori publik Mr.Halil Kelmendi, në bazë të nenit 117 al.1 e 2 të KP dhe nenit 100 e 101 al.1 të KPJ-së, në « emër të popullit » shpalli aktgjykimin P.nr.239/75 prej 89 faqesh.



Me këtë rast u denuan:



1. Adem Demaçi, me......................15 vjet burg të rëndë,

2. Skënder Kastrati, me..................12 vjet burg të rëndë,

3. Hetem Bajrami, me.................... 7 vjet burg të rëndë,

4. Hasan Dërmaku, me................. 10 vjet burg të rëndë,

5. Osman Dumoshi, me................ 7 vjet burg të rëndë,

6. Rexhep Mala, me...................... 9 vjet burg të rëndë,

7. Selatin Novosella, me............... 7 vjet burg të rëndë,

8. Ilaz Pireva, me.......................... 7 vjet burg të rëndë,

9. Fatmir Salihu, me..................... 7 vjet burg të rëndë,

10. Xhavit Dërmaku, me.............. 9 vjet burg të rëndë,

11. Sherif Masurica, me............... 7 vjet burg të rëndë,

12. Sami Dërmaku, me................ 6 vjet burg të rëndë,

13. Zijadin Spahiu, me................. 5 vjet burg të rëndë,

14. Isa Kastrati, me...................... 6 vjet burg të rëndë,

15. Ahmet Hoti, me ..................... 6 vjet burg të rëndë,

16. Njazi Korça, me..................... 6 vjet burg të rëndë,

17. Irfan Shaqiri, me.................... 7 vjet burg të rëndë,

18. Hilmi Ramadani, me .............. 5 vjet burg të rëndë,

19. Nazim Shurdhani, me.............. 4 vjet burg të rëndë.

( Nga aktgjykimi: P.nr.239/75, 7 shkurt 1976)
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:44


Në vazhdën e këtij gjykimi mbahen edhe tri gjykime tjera



Pas këtij gjykimi, mbahen edhe tri gjykime tjera, të cilat padyshim konsiderohen si vazhdimësi e këtij procesi gjyqësor...



( I )



Gjykata e Qarkut në Prishtinë, në trupin gjykues të përbërë nga gjyqtari Shefqet Bytyqi, kryetar i trupi dhe gjyqtarëve porot Dushan Dimitrije e Ajet Fazliu, anëtar të trupit gjykues, me pjesëmarrjen e Xhemajl Sahitit, si procesmbajtës …, për shkak të veprës penale propagandë armiqësore nga neni 118 al.1 të KP në bashkëveprim, duke vepruqar sipas aktakuzës së prokurorit publik të qarkut në Prishtinë PP-nr.91/75 të datës 28 gusht të vitit 1975, pas seancës kryesore publike të mbajtur më 18, 19, 20, 21 e 22 shkurt të vitit 1976, në pranin e të akuzuarve dhe mbrojtësve të tyre si dhe përfaqësuesit të akuzës publike – zëvendësprokurorit publik të qarkut Mr. Halil Kelmendit, muar dhe me 23 shkurt 1976 publikisht në « emër të popullit » shpalli Aktgjykimin, dhe u denuan:



1. Adem Rukiqi, me..........................9 vjet burg të rëndë,

2. Bektesh Rudhani, me.................... 6 vjet burg të rëndë,

3. Tafë Rukiqi, me...........................6 vjet burg të rëndë,

4. Ymer Rukiqi, me..........................2, 6 muaj burg të rëndë,

5. Arif Rukiqi, me............................1, 6 muaj burg të rëndë,

6. Zydi Bilalli, me............................3 vjet burg të rëndë,

7. Bislim Bajraktari, me.....................4 vjet burg të rëndë,

8. Xhevdet Nasufi, me...................... 2, 6 muaj burg të rëndë,

9. Idriz Mehmeti, me........................1, 6 muaj burg të rëndë,

10. Sadullah Zeqiri, me.................... 2, 6 muaj burg të rëndë,

11. Ajet Rukiqi, me..........................4 vjet burg të rëndë,

12. Adem Pavataj, me...................... 2, 6 muaj burg të rëndë,

( Nga aktgjykimi P – nr.183/75, më 23.II.1976, fq. 6 dhe 7)
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:44


( II )



- Më 16/17 mars 1976 në Gjyqin e Qarkut në Vranjë të Serbisë, nën kryesimin e gjykatësit Radomir Gjorgjeviq dhe prokurorit publik Radisav Stojanoviq, në bazë të nenit 117 al.1 në lidhje me nenin 100 dhe 101 të kodit penal të Jugosllavisë, « në emër të popullit » denohen:



1. Jetullah Arfi, me......................... 12 vjet burg të rëndë,

2. Fazli Abdullahu, me...................... 6 vjet burg të rëndë.

(Nga aktgjykimi K.nr.101/75, më 17.III.1976, fq.3)
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:45


( III )

- Dhe në gjykimin e tretë, të mbajtur poashtu në Vranjë, nën kryesimin e gjyqtarit Dushan Mitroviq dhe prokurorit Radisav Stojanoviq, në bazë të nenit 118 al.1 të KPJ-së, « në emër të popullit » denohen:



1. Qamil Nuhiu, me........................ 4 vjet burg të rëndë,

2. Selajdin Nuhiu, me.................... 1, 6 muaj burg të rëndë.

(Nga aktgjykimi K.nr.4/76, më 19.III.1976, fq.2)



Fahredin Gunga:”Grupit irredentist, i vërtetuar si armik I popullit dhe i

rendit tonë kushtetues, iu shqiptuan denime të merituara” (!!!)



Pas shpalljes së aktgjykimit kundër grupit të Adem Demaçit dhe dhjetra atdhetarëve tjerë, RTP-ja gjegjësisht kryeredaktori i këtij mediumi Fahredin Gunga bëri një Koment televiziv me titull “Dënime të merituara”
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:45
(Një fragment i komentit)



”Siç u pa nga aktgjykimi i Gjyqit të Qarkut të Prishinës, grupit irredentist, i vërtetuar si armik i popullit dhe i rendit tonë kushtetutar,iu shqiptuan denime të merituara.Opinioni ynë, klasa punëtore dhe të gjitha kombet dhe kombësitë e Kosovës, e posaçërisht kombësia shqiptare, i dha këtij aktgjykimi përkrahje të plotë,i dënoi dhe do t´i dënojë vazhdimisht, duke shprehur indinjatën dhe urrejtjen, ashtu siç i ka gjykuar, denuar dhe mposhtur të gjitha llojet e tjera të veprimtarisë armiqësore dhe bartësit e tyre.



Pas shqiptimit të denimeve të merituara, ky grup as që meriton të mirret ngojë, sepse u pa haptas se e përbën një grup nacionalistësh dhe shovinistësh, të cilët popullit të vet deshtën t´ia çelin humnerën e re të mashtrimit historik. Është fjala për pozitat reaksionare të grupit të përmendur, të veshur demagogjikisht nën petkun e ideologjisë, gjoja marksiste – leniniste. Ai duke e shpërdoruar pikërisht lirinë e plotë dhe barazinë në Jugosllavinë socialiste vetëqeverisëse, u përpoq t´i paraqitet popullit shqiptar gjoja dishepull shpirtëror kombëtar. Kjo na bëri që të zbërthejmë edhe një herë se ç´është në të vërtet irredentismi shqiptar dhe çka kërkon ai në mesin tonë.



Esenca, pretendimi dhe qëllimi i parë i irredentizmit tek ne është shkatërrimi i Jugosllavisë si shtet, si sistem marrëdhëniesh socialiste vetëqeverisëse, si bashkësi e kombeve dhe kombësive, (…) Petku i tij dogmatiko-stalinist, frazat në emër të gjoja marksizëm-leninizmit, aspak nuk i vuri perde esencës dhe qëllimit të tij thellësisht reaksionar antimarksist, antisocialist dhe antishqiptar. (...) Prandaj, çdo tentativë e armikut, sikurse edhe e këtij irredentist, do ta luftojnë si thellësisht reaksionare imperialiste dhe hegjemoniste, të ngarkuara me orekse për thyerjen e unitetit,integritetit dhe pavarësisë së Jugosllavisë socialiste.”



Një artikull i ngjashëm me komentin e z.Gunga, por me titull tjetër: ”U denua grupi armiqësor irredentist” u shkrua nga Isak Hasani në gazetën ”Rilindja” dhe Ali Olloni në gazetën ”Zëri i Rinisë” të datës 14 shkurt 1976, fq.7.
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:46
Çfarë torturash përdorte UDB-a në hetuesi ndaj të burgosurve shqiptarë ?!



UDB-a gjatë procedurës së hetimeve ndaj të burgosurve politik shqiptarë ka ushtruar torturat më të tmerrshme fizike dhe psikologjike. Cilat ishin ato tortura?!
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:46


Torturat fizike



Nga metodat e torturës fizike u aplikuan:



1. Rrahja sistematike ose falanga - Gjatë tërë kohës viktima torturohet me shkopinj gome, shufra hekuri ose tela etj në shputat e këmbëve etj.

2. Tortura seksuale - është ushtrim i dhunës së dtrejtpërdrejtë në organet gjenitale me anë të goditjeve elektrike në këto organe.

3. Tortura elektrike - ishte një nga llojet e torturave më të tmerrshme. Elektrodat vendoseshin në pjesët më të ndjeshme të trupit, si: në veshë, në gjuhë, në mish të dhëmbëve, në mollëza të gishtrinjëve, në organe genitale etj.

4. Djegia - bëhej me anë të cigares apo me hekur të nxehtë. Përveç kësaj ekzistonte edhe një metodë tjetër e djegjes që quhej ”Pjekja”, kur i burgosuri vishej me një skarë hekuri dhe me anë të rrymës elektrike nxehej gradualisht.

5. Tortura e mbytjes - Koka e viktimës zhytej në ujë të ndotur me jashtëqitje, urinë dhe ndytësira tjera, derisa të fillonte mbytja, apo humbja e ndjenjave dhe reflekseve fizike....!!!

6. Gjymtimi - si torturë mund të kishte disa forma. Të tilla ishin: Viktimës i shkuleshin flokët, mjekra, i hiqeshin thonjtë, i preheshin pjesë të ndryshme të trupit si prerja e veshëve e gjuhës etj

7. Tortura dentare - Udbashët me godtije të rënda ose më dana dhe teknik joadekuate viktimës ia thenin ose nxirrnin dhëmbët e shëndoshë.

8. Tortura farmakologjike - Torturuesi e detyronte viktimën të gëlltiste barna ose i jepnin injeksione të rrezikshme për shëndetin e tyre.

9. Varja palestineze - ishte një formë torture kur viktima mbahej me krahët prapa me orë ose ditë të tëra. Gjatë kësaj torture përdorej edhe tortura elektrike (elektroshoku) në pjesët e ndjeshme të trupit.
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:47


Torturat psikologjike



- Tortura psikologjike ishte një metodë që shkatërronte personalitetin dhe dinjitetin e të burgosurit. Gjatë torturës, sipas shumë deklaratve të të burgosurve, udbashët kanë përdorur disa lloje metodash të troturës psikologjike, si:



1. Privimi ose rraskapitja - Viktima privohej nga gjumi, kontaktet me njerëz tjerë (siç ishte rasti me Skënder Kastratin i cili 11 muaj u izolua nga çdo gjë), nga drita, nga tingujt e muzikës, nuk e linin të pastronte trupin apo të shkonte në toalet etj; Me ditë të tëra e linin pa gjumë etj.

2. Kërcënimi - Të burgosurit kërcënoheshin se do t´i torturonin, do t´ua kidnaponin familjen, do t´ua masakronin fëmijtë... Shumë të burgosur nga burgjet kërkonin që të distancohej familja nga ata,ose nga gratë e tyre kërkonin që të shkurorëzoheshin (siç ishte rasti me Adem Demaçäin e shumë të tjerë).

3. Tortura kolektive - gjatë hetuesisë udbashët shpeshherë e përdorinin këtë lloj metode. I fusnin me një dhomë shumë të burgosur dhe i rrahnin deri në alivanosje para të tjerëve. Ashtu të rrahur ka ndodhur t´i ekspozonin edhe para anëtarëve të familjes (siç ishte rasti me Hydajet Hysenin...). Qëllimi i torturuesit ishte përkulja apo thyerja e dinjitetit njerëzor të viktimës; Gjatë hetuesisë ndajt të burgosurve e sidomos ndaj Metush Krasniqit (të cilit edhe pse ishte në qeli ia vunë prangat e herkurta 25 kg. të rënda), kohë pas kohe i lëshonin minjë të mëdhenj për ta kafshuar trupit dhe për ta tmerruar e thyer psiqikisht.

4. Poshtrimi - Të burgosurit fyheshin rëndë nga udbashët, i fyenin të dashurit e tyre. I detyronin të flisnin gjëra poshtruese për të afërmit e tyre etj.
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:47
Si u torturua truri i lëvizjes kombëtare – Rexhep Mala nga

udbashët gjakpirës?!


Torturuesit e atdhetarit dhe trurit të Lëvizjes kombëtare Rexhep Malës me shokë, në vitin 1975/76 ishin udbashët gjakpirës: Asllan Sllamniku, Muharrem Dana, Faik Nura e shumë të tjerë që u përmendën më lartë. Në ballafaqimin e parë në ambientet e UDB-së, udbashi Asllan Sllamniku e pyet Rexhep Malën (Shpëtim Gurin-pseudonim i i tij): ”Ti je Shpëtim Guri a?” Po i thotë Rexhepi. Duke u zgërdhirë si qenë Asllan gjakëpirësi i thotë: ”Nëna në shtëpi e bënë miellin bukë, e ne këtu e bëjmë bukën miell! Mbaje mend këtë!”


Dhe vërtet udbashët e sojit të Sllamnikut përdorën torturat më të tmerrshme ndaj Rexhep Malës dhe shokëve të tij, mirëpo Rexhepi nuk u dorëzua për asnjë moment para xhelatëve, ai qëndroi stoik dhe i pathyeshëm.
Anonymous
Musafir
Vizitor

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

19th March 2008, 13:48
Më binin në shputat e këmbëve sa mundnin. Njëri më mbante për

krahësh, e tjetri ishte hypur mbi mua dhe godiste me

tërë fuqinë e tij shputave të këmbëve të mia.


Ja si i përshkruan torturat udbeske, gjatë procesit hetimor - Rexhep Mala:


“Në përgjigjen time të parë ”nuk e di” kërciti grushti në barkun tim, më ranë me shqelm, filloi njëri të më bjerë duarve e pastaj trupit. Pasi u lodh, punën e tij e vazhdoi tjetri. Nga të rënat fytyrës, m´u qanë buzët dhe më shpërtheu gjaku për hunde e goje. Nuk më linin as të merrja frymë. Më çuan shpejt e shpejt në tualet të ma pastronin gjakun nga fytyra e rrobat dhe më kthyen prapë. Më rrëzuan në dysheme, më urdhëruan të zbathi këpucët dhe çorapet. „Ta shohim tash në fallak se si do të përdridhet“ – tha hetuesi. Menjëherë e kuptova. E dija se ç´është falllaku. Këtë metodë e kishin përdorur që në kohërat e lashta dhe inkuizicionet e Kishës. Filluan të më binin në shputat e këmbëve sa mundnin. Njëri më mbante për krahësh, e tjetri ishte hypur mbi mua dhe godiste me tërë fuqinë e tij shputave të këmbëve të mia. Kjo ishte edhe për atë punë e vështirë fizike edhepse e bënin me ëndje të posaçme. Lodheshin dhe shkumbinin si kuajt. Por, ata kishin një përparësi, sepse sa lodhej njëri, menjëherë e zavendësonte tjetri dhe kështu me radhë. Në dy mënyra më goditni shputave, ndonjëri më binte vetëm në njërën këmbë nga 15-20 ”pendrek” e pastaj po aq në tjetrën, e prapë këmbës tjetër dhe kështu gjersa lodheshin.



Kur më torturonin e linin derën pakëz çelë. Në fillim nuk e dija pse, por më vonë e kuptova. Donin që torturimin ta dëgjonin edhe të burgosurit tjerë në lokalet e UDB-së. Na torturonin me radhë. Kështu, gjersa torturohej njëri, të tjerët merreshin në pyetje nga ndonjë udbash, kuptohet edhe dyert e tyre ishin pakëz të çerlura që të dëgjonin të rënat e shuplakave, grushtave e kërbaçeve dhe bërtima e atij që torturohej. Të gjithë hetuesit dhe policët tjerë, 6 – 7 vetë, ishin në dhomën ku torturohej i burgosuri dhe të gjithë me radhë ose edhe bashkarisht merrnin pjesë në torturim. Të burgosurve tjerë u mbetej që të dëgjonin dhe të prisnin secili radhën e tij. Nuk kishte gjë më prekëse e më trishtuese se sa kur dëgjoheshin gjëmat e shokëve. Dhe kështu shkonin prej një të burgosuri te tjetri,duke shfryrë ndjenjat shtazarake dhe gjithë mllefin e tyre personal mbi ne. (...) Shtazaraku Asllan Sllamniku, bëhej gjoja human, dhe i thoshte atij që më përplaste kokën për muri: ”Mos kokën, kij kujdes se mos po e lëndon”, kuptohet me sy ia bënte të më godas edhe më shumë. Dhe ky përgjigjej: ”Pse kujdes? Këtyre duhet t´ua çajmë kokën”dhe më përplaste kokën edhe më tepër. Më kapnin për organe gjenitale dhe më bërtisnin në fytyrë: ”Kemi me të tredhë dhe më shtërngonin gjersa alivanosesha. Ujin e mbanin çdo herë gati, që kur të më binte të fikët të më hidhnin ujë fytyrës dhe trupit, dhe menjëherë do të vazhdonin punën. Më fyenin me sharjet më të ndyta, më ofendonin, më përqeshin, më pështynin. Ishin këto poshtrime të rënda, por e dija se duhej t´i duroja.
Sponsored content

Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj Empty Re: Dëshmori i Kombit Rexhep Malaj

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi