Forumi Zëri YT!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Mary
Mary
Anëtar elitë
Anëtar elitë
Regjistruar : 04/02/2008
Postime : 4917
Info : a good sense
Points : 51
Reputacioni : 50
Medalje Red Medalje Blu Medalje Green
https://zeriyt.albanianforum.net

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

9th March 2008, 23:35
Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt
(nje leter e derguar nga nje vajze shqiptare ne nje redaksi)
Gjatë shumë kohëve këtu në Mbretërinë e Bashkuar më ka qëlluar të takoj me dhjetëra djem e vajza të moshave dhe niveleve arsimore të ndryshëm. Po shkruaj për të treguar një fenomen i cili takohet shpesh në komunitetin tonë.
Siç mund ta keni konstatuar edhe ju gjatë punës tuaj, vajzat shqiptare kanë ecur më shumë se meshkujt si në arsim ashtu edhe në postet apo profesionet që ato kanë. E çuditshmja është se meshkujt shqiptarë shumë shpesh nuk jane rehat në shoqërinë e këtyre vajzave dhe i akuzojnë ato për vajza “që shitkan mend dhe mbahen me të madhe”, apo vajza “që nuk mund të merren në konsideratë për të nderuar familje”. Këto shprehje i kam dëgjuar nga mikeshat e mia të cilat kanë pasur momente të vështira me partnerët e tyre mbasi kanë kaluar ndonjë mbrëmje me shoqërinë e vajzës. Me sa kam kuptuar gjatë këtyre mbrëmjeve ku shoqja ime ka qenë me partnerin ne fjalë janë bërë biseda apo janë hapur tema të cilat kërkojnë një farë kulture dhe ajo është ndjerë shumë keq kur partneri i saj ka thënë opinione të cilat ishin të pavenda. Kuptohet që mbas mbrëmjes ajo është munduar më shumë durim t’ia bëjë të qartë që ai nuk duhej të shprehej në atë mënyrë dhe kjo e ka bërë partnerin e saj të shpërthejë duke e akuzuar për femër e cila do t’i kontrollojë opinionet që shpreh. Këto momente kanë qenë të shpeshta mes çiftit dhe ajo ka arritur deri atje sa të mos i kërkojë më partnerit të saj që ta shoqërojë nëpër festa apo evenimente të ndryshme dhe kjo lloj sjellje ka bërë ftohjen e tyre.
Një rast tjetër që më duket e rëndësishme për ta treguar është edhe rasti kur meshkujt ndihen mirë afër një vajze e cila është profesioniste dhe që i bëhet krah atij gjatë ditëve, javëve apo viteve. Në momentet kur midis çiftit vendoset që të finalizohet lidhja djali tërhiqet, pasi familja e tij në Shqipëri nuk e pëlqen një vajzë e cila ka jetuar me vite larg prindërve të saj, pas nuk përputhet me kriteret e “vajzës për shtëpi” dhe reagimi i prindërve të djalit është i tipit “çfarë familje paska ajo që e ka lënë vetëm në Angli?” apo “ku e di ti se çfarë ka bërë ajo në Angli gjatë viteve që nuk ka qënë me ty?”. Mjafton kaq dhe djali fillon e spërdridhet me justifikimin që nuk mund t’ua thyej zemrën atyre të shtëpisë, pas prindërit i ka në moshë të thyer dhe nuk mund t’ua shpjegojë situatën. Sa fëmijë duhet të jetë një mashkull që të mos arrij t’i bëjë ballë një situate të tillë dhe të jetë i paaftë për të marrë vendime për veten?

Nga rastet më lart (ka edhe shumë të tjera) nuk është e vështirë të arrihet në konkluzionin që meshkujt (në këtë rast flas për meshkujt e komunitetit tonë) gjenden në një pozicion të vështirë përballë femrave të tilla. Arsyeja? Mendoj që ata ndihen inferiorë dhe nuk arrijnë të ecin me të njëjtin hap me partneret e tyre dhe preferojnë më mirë të reagojnë duke shpërthyer apo duke ndërprerë një relacion i cili u ka marrë vite dhe mund për t’u krijuar. A e shikoni të mundur që t’i shkundni këta meshkuj dhe t’u shpjegoni që kohët kanë ndryshuar dhe që ato vajza kanë derdhur djersë e mund për t’u bërë të zonjat në punët dhe profesionet e tyre?

Mendimi juaj eshte i mirepritur.
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

9th March 2008, 23:43
Mendoj qe ka plot vajza te sukseshme,
por ne te njejten kohe dhe vajza qe kane kapercyer nga tre kater shkalle njeheresh dhe i kan hipur kalit perse mbrapthi.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

9th March 2008, 23:46
Message reputation : 100% (1 vote)
Siç mund ta keni konstatuar edhe ju gjatë punës tuaj, vajzat shqiptare kanë ecur më shumë se meshkujt si në arsim ashtu edhe në postet apo profesionet që ato kanë.

Besoj se ketu ajo vajza ka gabuar.Nuk ka statistika te tregojne qe vajzat kane ecur me perpara se meshkujt ne arsim apo kulture.
Mendoj se pozicioni i saj eshte disi i veshtire,por ketu une fajesoj vajzen sepse si me e zgjuar qe eshte nuk ka zgjedhur nje djale te nivelit te saj ta shoqeroje ne mbremje apo darka etj etj
Mary
Mary
Anëtar elitë
Anëtar elitë
Regjistruar : 04/02/2008
Postime : 4917
Info : a good sense
Points : 51
Reputacioni : 50
Medalje Red Medalje Blu Medalje Green
https://zeriyt.albanianforum.net

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

9th March 2008, 23:52
Nardi me lejo te them dicka: ne ditet e sotme femra po vazhdon me se shumti studimet e larta, por per kete nuk ju ve fal meshkujve qe s'jane ne shumice apsi atyre ju duhet te punojne per te mbajtur familjet e tyre, pasi atyre nuk ju mungon zgjuarsia. Por me duhet te bej nje konstatim: fatkeqsisht, nuk ka meshkuj me shkolle te larte!!! E them shkolle te larte ne kuptimin me te mire te fjales dhe per shkollen e vertete dhe jo kete te sotmen qe behet sa per te thene. Jane sh te rralle meshkujt qe vertet mesojne ne te larten. Atehere ku ta gjej ajo vajze nje te nivelit te saj, kur shumica e meshkujve jashte shtetit kane shkuar per pune?
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

9th March 2008, 23:55
MARY shkruajti:Nardi me lejo te them dicka: ne ditet e sotme femra po vazhdon me se shumti studimet e larta, por per kete nuk ju ve fal meshkujve qe s'jane ne shumice apsi atyre ju duhet te punojne per te mbajtur familjet e tyre, pasi atyre nuk ju mungon zgjuarsia. Por me duhet te bej nje konstatim: fatkeqsisht, nuk ka meshkuj me shkolle te larte!!! E them shkolle te larte ne kuptimin me te mire te fjales dhe per shkollen e vertete dhe jo kete te sotmen qe behet sa per te thene. Jane sh te rralle meshkujt qe vertet mesojne ne te larten. Atehere ku ta gjej ajo vajze nje te nivelit te saj, kur shumica e meshkujve jashte shtetit kane shkuar per pune?
Jam dakort me mendimin tuaj MARY.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

9th March 2008, 23:59
Mendoj se inxhinjerite kane me shume meshkuj se sa femra.
Ne kohen time femra me shume kishte filoqyli.ne qofte se nuk e di se ke quanim ne filoqyl do tjua shpjegoj(Gjuhe,letersi,gjuhe e huaj)
Inxhinjeria,matematika,fizika,kimia,gjeologjia,dominonin meshkujt
Te te them te drejten tani nuk e di gjendjen,por mesa kam lexuar shkolla ka marre fund.Kam lexuar qe provimet merren me para dhe me maredhenie seksuale
Monroe
Monroe
Anëtar elitë
Anëtar elitë
Regjistruar : 25/02/2014
Postime : 5577
Points : 6230
Reputacioni : 175
Medalje Blu Medalje Red Medalje Green

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

5th March 2016, 08:52
Message reputation : 100% (2 votes)
Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jet
epanjohura
epanjohura
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 27/02/2014
Postime : 1241
Points : 1375
Reputacioni : 108
Medalje Red Medalje2 Medalje3

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

13th March 2016, 21:47
Gjithmone bej kujdes me ate cfare degjon per nje femer.
Thashethemet ose vijne nga nje mashkull qe nuk mund ta kete ate, ose nga nje femer qe nuk mund te krahasohet me te!

| Marilyn Monroe |
virusi
virusi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Regjistruar : 26/12/2007
Postime : 1662
Info : Sigurisht
Points : 568
Reputacioni : 44
Medalje Medalje2 Medalje3

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

13th March 2016, 23:32
Black shkruajti:Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jet
si e gjete black scratch
epanjohura
epanjohura
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 27/02/2014
Postime : 1241
Points : 1375
Reputacioni : 108
Medalje Red Medalje2 Medalje3

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

13th March 2016, 23:35
virusi shkruajti:
Black shkruajti:Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jet
si e gjete black scratch
Mos pergjithesoni,ka edhe te till qe e duan gruan te sukseseshme.... Jo
virusi
virusi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Regjistruar : 26/12/2007
Postime : 1662
Info : Sigurisht
Points : 568
Reputacioni : 44
Medalje Medalje2 Medalje3

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

13th March 2016, 23:36
epanjohura shkruajti:
virusi shkruajti:
Black shkruajti:Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jet
si e gjete black scratch
Mos pergjithesoni,ka edhe te till qe e duan gruan te sukseseshme.... Jo
ne shqiperi jo po te flasim per burra
marino
marino

Regjistruar : 24/01/2016
Postime : 2487
Points : 2587
Reputacioni : 88
Medalje Blu Medalje2 Medalje3

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

14th March 2016, 21:33
un them na xhugulisin pak jo na irritojne haha
Sponsored content

Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt Empty Re: Vajzat e suksesshme irritojnë meshkujt

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi