Forumi Zëri YT!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

6th April 2008, 22:05
Para disa ditesh eshte transmetuar nje emisjon ne Alsat ku flitej se u dashka nderruar historia si ne shkollat e shqiperise ashtu dhe te kosoves.
Nuk duhet ta quajme turkun pushtues thone disa "historiane" si nga shqiperia ashtu dhe nga kosova!.
Nuk duhet te ushqehen me urrejtje femijet tane ndaj turqeve thone keta pseudo historiane!.

Duan te na zhdukin dhe ate pak identitet qe na ka mbetur duke i quajtur pushtuesit otomane vllezer!.

Si mendoni te nderuar forumiste a duhet te ndryshohet historia jone sepse na e kerkokan te tjeret?

Aduhet ti quajme pushtuesit tane vellezer
?
Albini
Albini
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 16/01/2008
Postime : 931
Info : op
Points : 21
Reputacioni : 20
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

6th April 2008, 22:12
Turqit ishin pushtues te shumefisht jo vetem ne trojet shqiptare por edhe me gjere, ata ishin barbarë, barbarizmat e tyre i kemi prezente ende ne te folur, barbarizmat e tyre i kemi edhe ne tradita aty-ketu...!

Turqit jane ata te cilet na kurorezuan edhe me besimin islam edhe ate me dhunë gjë te cilat pasojat i barten shqiptaret e po i bartin edhe sot, ata nuk mund te jene kurr vellezer tane, ishin shtypes dhe une edhe sot kam mbjelle at urrejtje te te pareve se turku eshte i keq dhe nuk perkon dot me kulturen tone shqiptare, e them kete sepse vajza e dajes per mua eshte sikur motra ime, vajza e vllaut apo e motres, tezes njeashtu ndersa per turkun ajo apo ato munde te jene gra te kurorezuara!!!

turp

feja e shqiptarit eshte shqiptaria
shqiptaret jane vellezer me shqiptaret
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:18
Nuk e di po arsyea qe nxjerrin keta pseudo historiane me duket shume qesharake dhe njekohesisht antikombetare.

Turku ne trojet tona ka qene pushtues dhe e kam urryer e do ta urrej, dhe femijet e niper e mbesa do ti mesoj ti urrejne ashtu si une e me teper.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:29
Historia nuk duhet te ndryshohet.

Nuk mund te mesojme femijet tane me urrejtje per turqit,gjermanet,apo italianet dhe gjith rracat e ndryshme qe kane parakaluar ne shqiperi.
Nuk jam dakort me urrejtjen,por nuk jam dakort edhe me disa pikpamje rraciste.
Pse gjermanet jane te mire dhe turqit jo.Pushtues ishte edhe gjermani.Pushtues ishte edhe italiani
Sa per fene kane kaluar 600vite dhe nuk ka kthim mbrapa.
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:35
Ketu gaboni nardlushnja se italiani dhe gjermani nuk ishin pushtues ne shqiperi po kalimtare, ndersa turqit ishin pushtues dhe shkaktar i kesaj gjendje qe ndodhet shqiperia sot.

Ka ardhur koha qe te vendosin shqiptaret se cfare jane.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:41
Dhe sme thua And
Pse ishin kalimtare gjermanet dhe italianet?
Ku po shkonin?
Dhe me cte drejta shkelen token tone?
Ata 28000 deshmore ishin budallenj.Goditen nje kalimtar.
Masakrat e gjermaneve si mi shpjegon?
Ne cilen histori jane shkruajtur keto?
Ne kohen time ishin shkruajtur ndryshe.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:51
ndersa turqit ishin pushtues dhe shkaktar i kesaj gjendje qe ndodhet shqiperia sot.(cituar nga And)

Une mendoj se sot nuk duhet te akuzojme as Enverin per ate gjendje ku ndodhet Shqiperia se kane kaluar 18 vite me ardhjen e demokracise ne Shqiuperi.Ndersa ju And akuzoni Turqine.
Une mendoj se se pari duhet te akuzojme veten tone,pastaj ata qe na drejtojne,dhe pastaj faktoret e jashtem


Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:52
Nje fakt dhe shume i rendesishem eshte nardlushnja qe shqiperise nuk i eshte njohur lufta.
Te gjitha shtetet e tjera u demshperblyen pas luftes se dyte boterore ndersa shqiperia jo perse thua nadrlushnja?

Genjeshtrat e sistemit te diktatures duhet te mos besohen me, se te moshuarit thone se nje patrulle prej tre ushtaresh gjerman kontrollonin tre qytete ne shqiperi e ti me flet per lufte!.

Nuk di te ken bere masakra gjermanet ne shqiperi pervec nje fshati ne korce qe e dogjen pasi njerit nga frika i shkrepi pushka e ndryshkur qe po e fshinte ne ahurin e lopes.

Ne kohen tende nardlushnja eshte genjyer shume nga sistemi sic po genjehet sot nga ky sistem, prandaj them se boll me besimet te politikat e politikaneve tane jo shqiptare.

Nje politikan sado i pafte qe eshte dicka do kish bere per kombin e tije, ndersa ne shqiperi e kane mashtruar dhe diskriminuar popullin e tyre "udheheqesit".
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:54
Theksoj edhe njehere qe te mos keqkuptohemi
Nuk jam dakort qe te ndrrohet historia jone.
Kjo nuk do te thote qe te mesojme brezat e rinj me urrejtje per pushtuesit tane sepse kohet kane ndrushuar dhe ata pushtues sot jane miqte tane,qofshin keta turq,gjerman,italianetj.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

8th April 2008, 23:59
And ,me fal ,por me sa kuptoj nuk je i mire ne histori
Kerko ne histori masakrat e gjermanit dhe do ti gjesh.
Eshte turp te injorohet historia e luftes nga vet ne shqiptaret.
Sa per demshperblimet ju siguroj se autokombajnat forstrit gjermane kane ardhur si demshperblim i luftes(Dhe ka ardhur nje kontigjent i madh,nuk e di se sa,por ato punojne sot e kesaj dite ne Shqiperi)
Duhet te jemi me te kujdesshem me keto tema sepse jane te karakterit kombetar
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

9th April 2008, 00:09
Une nuk i besoj genjeshtrave dhe mashtrimeve te sistemit te diktatures.
Nje sistem qe vrau preu dhe ndau nje popull nuk mund te jete i besushem dhe ne histori do jete si nje njolle e zeze.

Vertet nuk jam i mire ne historine e xhaxhit tend por jam i mire ne historine reale te shqiperise dhe se kush e pushtoj dhe kush e shkaterroj kete vend.

Nuk eshte turp te mashtrohesh dhe nuk eshte asnjeher vone te shikosh gjerat me syrin e se vertetes e jo me ushqimin demagogjik te xhaxhi dulles.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

9th April 2008, 00:23
Historine nuk e shkruajti xhaxhi im sepse nuk dinte shkrim e kendim por e shkruajten historianet tane.
Perderisa thoni qe bota nuk e njeh luften e shqiptareve,per cilen histori reale me flisni?
Futuni ne Googel dhe do te gjeni demshperblimet italiane dhe gjermane
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

9th April 2008, 00:26
nardlushnja shkruajti:Historine nuk e shkruajti xhaxhi im sepse nuk dinte shkrim e kendim por e shkruajten historianet tane.
Haha nardlushnja se thashe per xhaxhin tend por per "xhaxhin" Enver
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

9th April 2008, 14:40
Edhe une per ate thashe
Identiteti
Identiteti
Anëtar
Anëtar
Regjistruar : 31/12/2007
Postime : 71
Points : 4
Reputacioni : 4
Medalje2 Medalje3

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

29th June 2008, 10:49
Kjo teme,po te rreshtohet ne qeshtje dite,tek Shqipetaret do te ishte nje provokim i rende qe i behet kesaj toke,te stershkelur e ndoshta do te dilnim te q'rrenjezuar nga turko-arabo-perset,ku atehere nuk do na duhej as gjuha e ARBERIT qe me gjak e djers e ruajten te Paret Tane...Pra per te analizuar kete qeshtje,pra nderrimin e historise,ku turqit do te trajtoheshin si shpetimtaret e ketyre trojeve,ku do fitonin vetem turkomanet dhe gjaku i ture i shprishur(e ne fakt dihet mirfilli se q'fare ngjau ne trojet tona kur ata ishin si"shpetimtare")si do venin punet me serbet te cilet poashtu gjat gjithe historise qene vasal te osmaneve,dhe bashkepunuan kundrejt nesh???!!!.Atehere edhe"serbeve duhet bere vend ne kete histori"qe propagandojne historijanoturkomanet e sotem..Per fund dua tju them te gjithe atyre qe mendojne se ju ka ardhur koha e hamzas,hagji qumilit,bejlerve e agallarve turko te rinj,se historija e keti vendi eshte e shkruar me gjak,dhe se turkomanet duhet ta dijne se ne kete DHE ENDE FRYMOJNE ARBERORET dhe se historija e ketij vendi eshte e shkruar nga ETERIT E TYRE.Dhe se kete histori te shkruar nga gjaku i te PAREVE TANE,nuk do kete mundesi askush ta nderroj,aq me pak ata te cilet i ben tradheti keti dheu duke u bere vasal osmanesh,ose thene me mire tradhetare te keti vendi.Tung.
Sponsored content

Turqit kerkojne te na ndryshojne historine! Empty Re: Turqit kerkojne te na ndryshojne historine!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi