Share
Shko poshtë
Kristaq Shabani
Kristaq Shabani
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 19/11/2015
Postime : 641
Points : 1153
Reputacioni : 2
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.pegasiworld-al.com

PREND BUZHALA "GJERGJ FISHTA PËR KULTURËN"  Empty PREND BUZHALA "GJERGJ FISHTA PËR KULTURËN"

prej 1st March 2017, 13:39
GJERGJ FISHTA PËR KULTURËN
Përkufizimi i At Gjergj Fishtës për kulturën, edhe sot vlen si vetëdije për vetveten për të djeshmen, për të sotmen dhe, gjithsesi, edhe për të ardhmen:
“Mbas kuptimit të sotshëm, fjala kulturë shenjon të përmbledhunt e të gjithë aktivitetit shpirtnuer kolektiv të nji populli, si në lamë të ditunis e t’artit, si edhe në pikëpamje të përparimit moral, e material në jetën shoqnore e individuale të nierit, që, tue ia ba të lehtë këtij ekzistencën fizike, ta bajë sa ma të aftë me iu kapë qëllimit të vet, që asht lumnija. Prandej, me gjithë arsye mund të thuhet, se shkalla e kulturës së vërtetë të nji populli, shenjon shkallën e lumnis së jetës shoqnore e individuale të tij mbi tokë.”
Prend Buzhala
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi