Forumi Zëri YT!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Admin
Admin
Administrator
Administrator
Regjistruar : 25/12/2007
Postime : 5043
Points : 2624
Reputacioni : 226
Medalje Medalje2 Medalje3
http://www.zeriyt.net/

Ethet E Greqizimit Arrijnë Deri Në Fier. Empty Ethet E Greqizimit Arrijnë Deri Në Fier.

6th June 2008, 22:45
Message reputation : 100% (1 vote)
Ethet e greqizimit arrijnë deri në Fier


Tre muajt e parë të vitit 2008, rekord kërkesash për ndërrim të kombësisë

Ndërsa gjatë vitit 2007, në Gjykatën e Shkallës së Parë në Fier janë shënuar 11 kërkesa për ndërrim kombësie, vetëm në tre muajt e parë të 2008-s janë paraqitur mbi 13 kërkesa me objekt ndërrim kombësie.

Lajmi konfirmohet zyrtarisht nga kancelarja e Gjykatës së Shkallës së Parë të Rrethit Gjyqësor Fier, Flora Zoto. Në një prononcim për gazetën "Shqip", kancelarja Zoto ka thënë se "shihet një tendencë në rritje e kërkesave për ndryshim kombësie në Rrethin e Fierit për vitin 2008. Në 12 muajt e vitit të shkuar kemi pasur vetëm 11 kërkesa, kurse vetëm në tre muajt e parë të këtij viti janë regjistruar mbi 13 të tilla".

Të detajuara, kërkesat e paraqitura në Gjykatën e Fierit për ndërrim kombësie paraqiten në këtë mënyrë: Ato janë kryer kryesisht nga persona që kanë qenë më parë emigrantë në Greqi dhe vetëm në katër raste kanë qenë për persona që kanë dashur të ikin për herë të parë emigrantë, kryesisht në Rumani dhe Greqi. Të dhënat që vijnë prej kancelares së Gjykatës së Fierit tregojnë se nga 11 kërkesa të regjistruara gjatë vitit 2007, vetëm 4 prej tyre kanë mundur të marrin të drejtën e ndryshimit të kombësisë, kurse shtatë të tjerat janë rrëzuar. Por, të dhënat statistikore të vitit 2008 tregojnë se 13 kërkesat për ndryshim janë depozituar vetëm gjatë tre muajve të parë të këtij viti. "Janari ka pasur më shumë kërkesa për ndryshim kombësie, kjo për faktin e ardhjes së shumë emigrantëve në festat e fundvitit", tregon kancelarja Flora Zoto.

Personat që kanë bërë kërkesa për ndryshim kombësie në gjykatë ka qenë të moshave nga 24 deri në 45 vjeç. Vetëm gjatë tre muajve të parë të vitit 2008 kanë mundur të ndryshojnë kombësinë nga shqiptare në greke apo dhe të ndonjë shteti tjetër pesë persona. Për tre të tjerë, çështjet gjyqësore janë pushuar dhe kërkesat janë rrëzuar, ndërsa 5 persona janë në vijim të gjyqeve.

Statistikat e mbajtura në Gjykatën e Fierit që nga viti 2002, kur ndryshoi ligji për ndërrimin e kombësisë, tregojnë se 2005 ka qenë viti me shifrën më të lartë të personave me kombësi të ndryshuar. Në këtë vit mësohet se kanë ndryshuar kombësinë mbi 50 persona.

Ndërkohë shumë persona që kanë hasur vështirësi në ndryshimin e kombësisë kanë bërë transferim të gjendjes civile nga Fieri në rrethe të tjera në Jug të vendit. Vetëm gjatë 2007-s ka pasur rreth 750 transferime nga Fieri drejt Jugut. Ajo që pranohet zyrtarisht prej autoriteteve të gjendjeve civile në shkallë qarku tregon se shifra reale e transferimeve të gjendjeve civile në shkallë qarku është shumë herë më e lartë se ajo që paraqet Fieri me 750 persona.


Gjendja civile sinjalizon Ministrinë e Drejtësisë: Fenomeni është shqetësues


Fierakët transferohen në Jug, për lehtësi konvertimi



Kërkesat e shumta për ndërrim kombësie dhe së fundi transferimi i gjendjes civile drejt rretheve ku konvertimi mund të bëhet më lehtë, ka bërë që të vihet në dijeni edhe Ministria e Drejtësisë. Përgjegjësja e Gjendjeve Civile në Qarkun e Fierit ka sinjalizuar Ministrinë e Drejtësisë për fenomenin e transferimeve. "Duhet të ketë kontroll mbi gjykatat në Jug të vendit. Këto e kanë të lehtë ndryshimin e kombësisë për ata që transferohen atje". Banorët e Fierit, të interesuar për ndërrimin e kombësisë, u drejtohen gjykatave të rretheve të tjera për këtë proces. Pengesën që hasin në Gjykatën e Rrethit të Fierit apo dhe në atë të Lushnjës, e kalojnë lehtë, duke shpërngulur gjendjen civile nga njësia vendore ku bëjnë pjesë, e duke u regjistruar si banorë në qytete në Jug të vendit. Në gjykatat në Jug të vendit, të shpërngulurit nuk hasin probleme për ndërrimin e kombësisë. Ky fakt pranohet zyrtarisht nga përgjegjësja e Gjendjeve Civile në Qarkun e Fierit, Lumturi Moçka. Në një prononcim për gazetën "Shqip", zonja Moçka thotë se "me aq komunikim zyrtar sa kam me Gjykatën e Rrethit të Fierit mendoj se ai numër personash që kanë ndërruar kombësinë në këtë gjykatë e kanë përfituar atë me ligj". Por përgjegjësja e Gjendjeve Civile për të gjithë Qarkun e Fierit denoncon fenomenin e transferimit të gjendjeve civile drejt qyteteve të Jugut të Shqipërisë. Ajo thotë se shumë persona që kanë interes për ndërrim kombësisë kanë shpërngulur gjendjen civile prej tre rretheve të qarkut dhe janë regjistruar në ato të Jugut të vendit". E shqetësuar për rritjen e fenomenit, ajo ka sinjalizuar edhe Ministrinë e Drejtësisë. "E kam vënë në dijeni Ministrinë e Drejtësisë prej shumë kohësh dhe kontrolli që po ushtrohet sot në sistemin e drejtësisë duhet të përqendrohet edhe te kjo temë, si dhe te gjykatat në Jug të vendit". "Nuk kam evidencë të saktë të personave që kanë ndërruar kombësinë në Fier, por deklaroj se janë shumë. Është shumë më i lartë numri i personave që kanë bërë shpërnguljen nga Qarku i Fierit dhe për këtë duhet të ndërhyjnë organet e drejtësisë. Të dhënat që kemi siguruar nga rrethet, veçanërisht nga Jugu i vendit, tregojnë se mbi 70 për qind e të shpërngulurve nga Fieri i drejtohen Jugut për ta pasur më të lehtë edhe ndërrimin e kombësisë", vijon më tej përgjegjësja e gjendjes civile. Mësohet se një abuzim i vogël që mund të nisë në gjendjet civile dhe të përfundojë në fazën e fundit në gjykatë, mund ta ulë ndjeshëm popullsinë me kombësi shqiptare. Moçka pranon se "kam hasur shpeshherë në kërkesa për abuzime të tilla, ku persona të veçantë duan një ndryshim "të vogël" në certifikatë, si për shembull t‘ua bësh një nga prindërit me kombësi të huaj, por kjo nuk ka ndodhur". Aq më tepër kur po shihen prirje antikombëtare, prej Fierit vjen alarmi për kontroll të gjykatave të Jugut të vendit, si dhe ndërhyrje të menjëhershme nga organet më të larta të drejtësisë.


LIGJI

Ligji për ndryshimin e kombësisë është ndryshuar në vitin 2002. Deri në këtë vit, ndryshimi bëhej nga gjendja civile, ndërsa më pas vetëm me vendim gjykate. Deri në 2002-n, një numër i madh i popullsisë së Fierit ka ndërruar kombësinë

Statistikat


Emigrantët e Greqisë, 80 për qind ndërrojnë emrat


Që nga viti 1992, deri 3 vite më parë, prirja e emigrantëve shqiptarë në Greqi që regjistrimin e kanë në Qarkun e Fierit ka qenë ndryshimi i emrit apo mbiemrit. "Edhe pse ky fenomen është ulur në tre vitet e fundit, si shkak i legalizimit të shumë emigrantëve, paraqiten raste të vazhdueshme që kanë këtë kërkesë. Është ulur në krahasim me vitet e shkuara, por nuk është ndërprerë një fenomen i tillë. Kjo për faktin se regjistrat e gjendjeve civile janë të mbushura me emra dhe mbiemra grekë të emigrantëve", thotë Anjeza Sala, një punonjëse e Gjendjes Civile në qytetin e Lushnjës. Shifrat që vijnë nga të gjitha gjendjet civile të njësive vendore në shkallë qarku tregojnë se 80 për qind e emigrantëve në Greqi kanë ndërruar emrin apo mbiemrin.



Gazeta Shqip
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi