Forumi Zëri YT!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Jesu
Jesu
Fillestar
Fillestar
Regjistruar : 25/03/2008
Postime : 19
Points : 0
Reputacioni : 0
Medalje Medalje2 Medalje3

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 00:12
Atehere me gjithe keto llogaritje te me siperme e zeme se nje inteleketual nxjerr 100.000 leke te reja ne muaj. Ju siguroj se perseri ne shqiperi nuk jane te mjaftueshme kjo shume per te mbajtur famijen. Menyra e jeteses eshte teper e shtrenjte. Dhe shumica nuk besoj se fut me teper se 60.000 leke te reja ne shtepi c'do mua. Pervec tregetareve qe mund et kene te ardhura me te kenaqeshme sigurisht, por tere populli shqiptar nuk merret me biznese!
XgirlX
XgirlX
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 28/12/2007
Postime : 635
Info : e keshtu e ashtu :)
Points : 23
Reputacioni : 23
Medalje Green Medalje Red Medalje3
http://albo-youth.gooforum.com

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 16:28
Albini shkruajti:nese s'jam jasht temes, me thoni dikush nga ju pse Ismail Kadare nuk u kthye per te jetuar më ne Shqiperi!

A thua valle duhet atdheu me teper nga largesia?
A thua vallë kontribohet per atdheun me shume nga largesia?

ju pershendes

Ata qe kane ikur nga shqiperia..mos i prisni me te kthehen!

Po te krahasosh jeten jashte me ate qe bejn shqiptaret eshte vertet per te ardhur keq..
Dhe ti te ishe..te gjeje kushte te tjera te beje jete" ne kuptimin e mirfillte te fjales do te shkonte mendja te ktheheshe ne shqiperi ?? per te jetuar behet fjale se nje here per mallin do vinin te gjithe! E pra jam e sigurt qe sdo ta beje nje gje te tille!
XgirlX
XgirlX
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 28/12/2007
Postime : 635
Info : e keshtu e ashtu :)
Points : 23
Reputacioni : 23
Medalje Green Medalje Red Medalje3
http://albo-youth.gooforum.com

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 16:29
Jesu shkruajti:Atehere me gjithe keto llogaritje te me siperme e zeme se nje inteleketual nxjerr 100.000 leke te reja ne muaj. Ju siguroj se perseri ne shqiperi nuk jane te mjaftueshme kjo shume per te mbajtur famijen. Menyra e jeteses eshte teper e shtrenjte. Dhe shumica nuk besoj se fut me teper se 60.000 leke te reja ne shtepi c'do mua. Pervec tregetareve qe mund et kene te ardhura me te kenaqeshme sigurisht, por tere populli shqiptar nuk merret me biznese!
Dy jane arsyet qe nje intelektual mund ta lere vendin e tije:
liria per te realizuar veten dhe kushetet e jeteses.
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 18:35
XgirlX shkruajti:
Jesu shkruajti:Atehere me gjithe keto llogaritje te me siperme e zeme se nje inteleketual nxjerr 100.000 leke te reja ne muaj. Ju siguroj se perseri ne shqiperi nuk jane te mjaftueshme kjo shume per te mbajtur famijen. Menyra e jeteses eshte teper e shtrenjte. Dhe shumica nuk besoj se fut me teper se 60.000 leke te reja ne shtepi c'do mua. Pervec tregetareve qe mund et kene te ardhura me te kenaqeshme sigurisht, por tere populli shqiptar nuk merret me biznese!
Dy jane arsyet qe nje intelektual mund ta lere vendin e tije:
liria per te realizuar veten dhe kushetet e jeteses.
Xgirlx ju ne cilin vend e vendosni veten tuaj
-liria per te realizuar veten
-kushtet e jeteses.

Nuk na the se cilet jane ata qe edhe pse marrin rroga te larta largohen nga shqiperia per te bere karrier?
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 18:39
Une mendoi se shkrimtari po te ishte ne atdhe kishte mundur tekete ndikim me te madh meqe nga afersia i shef gjerat me mire se sa te jap deklarata e mendime nga parajsa e tij ku ai jeton!(cituar nga Albini)

une mendoj se shkrimtari sado i madh te jete nuk do te thote qe eshte edhe nje politikan i madh

Albini
Albini
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 16/01/2008
Postime : 931
Info : op
Points : 21
Reputacioni : 20
Medalje Medalje2 Medalje3

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 20:30
Ai padyshim se nuk eshte politikan fare mirepo kur politikajtë deshtojne na lindin ne skene njerezit qe kane ndikim ne popull duke iu shmangur fjalorit politik!

Perndryshe te perkujtoj se as Rugova s'ka pasur pergaditje tjeter pos shkrimtar por qe gati 2 dekada iu priu shqitareve ne Kosovë!
Anaa
Anaa
Anëtar i mirënjohur
Anëtar i mirënjohur
Regjistruar : 27/12/2007
Postime : 2266
Points : 27
Reputacioni : 23
Medalje Blu Medalje Red Medalje Green

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 20:32
skamaj eshte dera e hekurit ,keshtu qe kjo i ben e dalin jashte ,te kerkojn ate qe ju kah nerekemb ne vendin e tyre ,perjashtojm ketu kadaren qe duel ,tek kulla e parizit ,dhe mendon se i jep ndihmen kombit te vet ,e kam denue me kohe kur ka dalur ikjen e tije .
XgirlX
XgirlX
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 28/12/2007
Postime : 635
Info : e keshtu e ashtu :)
Points : 23
Reputacioni : 23
Medalje Green Medalje Red Medalje3
http://albo-youth.gooforum.com

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 21:33
nardlushnja shkruajti:
Xgirlx ju ne cilin vend e vendosni veten tuaj
-liria per te realizuar veten
-kushtet e jeteses.

Nuk na the se cilet jane ata qe edhe pse marrin rroga te larta largohen nga shqiperia per te bere karrier?

Nga gjendja ekonomike jam normal as qahem as them se kam shume

kryesorja per mua eshte arsyeja e 1

sa per pergjigjen e dyt ta kam dhene me lart..duket qe e ke lexuar
nardlushnja
nardlushnja
Anëtar i vlerësuar
Anëtar i vlerësuar
Regjistruar : 05/02/2008
Postime : 1232
Points : 16
Reputacioni : 14
Medalje Medalje2 Medalje3

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 21:56
Lexova ,por nuk besoj se mesueset largohen megjithese kane rroga te majme....
Ajo rroge qe siperpermendni eshte qesharake per mesuasit,policet,oficeret apo edhe per persona te tjere te punesuar ne shtet.
Ato rroga jo vetem qe jane qesharake por ulin edhe dinjitetin etyre.

Pastaj cilen karriere do te bej nje mesues,polic apo oficer jashte shqiperise.
Une njohe shume prej tyre qe punojne ne ndertim dhe mbajne kovat me llac qe nga mengjesi deri ne darke
XgirlX
XgirlX
Anëtar i vjetër
Anëtar i vjetër
Regjistruar : 28/12/2007
Postime : 635
Info : e keshtu e ashtu :)
Points : 23
Reputacioni : 23
Medalje Green Medalje Red Medalje3
http://albo-youth.gooforum.com

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

28th March 2008, 22:28
nardlushnja shkruajti:Lexova ,por nuk besoj se mesueset largohen megjithese kane rroga te majme....
Ajo rroge qe siperpermendni eshte qesharake per mesuasit,policet,oficeret apo edhe per persona te tjere te punesuar ne shtet.
Ato rroga jo vetem qe jane qesharake por ulin edhe dinjitetin etyre.

Pastaj cilen karriere do te bej nje mesues,polic apo oficer jashte shqiperise.
Une njohe shume prej tyre qe punojne ne ndertim dhe mbajne kovat me llac qe nga mengjesi deri ne darke

Te thash qe po flas vetem per ato qe kam njohuri ..dhe sa merr nje mesues..mos me thuaj mua se i di shum me mire se ti..se jam vet nxenese

Po ca karriere do beje? Ai ketu ate cop mesues me lek e ka marre
Ai qe eshte i shkathet di te caje ne jete..Normal sdo e nisi qe ne fillim me postin me te mire..
Sponsored content

Pse largohen intelekualet nga Shqiperia? - Faqe 2 Empty Re: Pse largohen intelekualet nga Shqiperia?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi